Ikea omanik pärandas poole varast Põhja-Rootsile

Ikea looja Ingvar Kamprad  Foto: Reuters/Scanpix
Äripäev • 14. märts 2018 kell 10:53

Mööbliketi Ikea juht ja omanik Ingvar Kamprad pärandas poole varandusest testamendiga Põhja-Rootsi Norlandi piirkonnale.

Päranduse teine pool läheb Kampradi neljale lapsele, kirjutas Kauppalehti Dagens Nyheterile tuginedes. Kamprad suri selle aasta jaanuaris 91 aasta vanusena.

Kuuldavasti oli Kamprad Norlandisse väga kiindunud ja veetis seal palju aega. Ise elas ta Rootsi lõunaosas Smalandis.

„Ta tahtis anda noortele võimaluse elada Norlandis, ilma et neil oleks vaja mujale kolida,“ ütles Ikea fondi juht Per Heggenes Dagens Nyheterile.

Raha liigub Norlandi piirkonna koolitust ja uuringuid toetava fondi Familjen Kamprad kaudu.

Selge pole, millisest summast jutt käib. Suurem osa Kampradi varandusest suunati juba Kampradi eluajal mitmesugustesse fondidesse, nii et suurem osa rahast polnud tal oma nimel.

Varandust oli tal kõvasti, kuivõrd Bloombergi miljardäride nimekirjas kuulus talle paremail päevil neljas koht üle 51 miljardi dollari suuruse vara väärtusega.

Rootsi leht Sydsvenska teatas juba 2013. aastal, et kampradi isiklik varandus on „vaid“ 750 miljonit Rootsi krooni ehk ligikaudu 75 miljonit eurot. Dagens Nyheteri hinnangul pole summa ilmselt praegu sellest väiksem.

Kamprad asutas IKEA 1943. aastal, mil ta oli vaid 17aastane. Tasapisi hakkas tema ettevõte kasvama ning tänaseks on sellest saanud maailma üks tuntumaid mööblikette. 

Kamprad kolis tagasi Smalandi 2014. aastal, olles enne seda 40 aastat välismaal elanud. „Olen väga rõõmus ja rahul, et saan taas kodus olla ja kohata kõiki vanu kaaslasi, kellega koos kasvasin,“ ütles Kamprad kaks aastat tagasi. Sealsamas Älmhultis avas ta kunagi esimese mööblipoe.

Hetkel kuum