Mait Kraun • Indrek Mäe • 22. märts 2018 kell 21:01

Euroopa Liit sai Trumpi tariifidest ajutise vabastuse

ArcelorMittali terasetootmine Prantsusmaal  Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa ja kuus riiki eemaldati ajutiselt USA president Donald Trumpi terase- ja alumiiniumitollide nimistust.

 

USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeri teatel käskis Trump peatada tariifid selleks ajaks, kui käivad läbirääkimised pikema väljavaatega lahenduste leidmiseks.

Lisaks Mehhikole ja Kanadale vabastatakse 25protsendilisest imporditariifist terasele ja 10protsendilisest tariifist terasele ka Arengtina, Austraalia, Brasiilia ja Lõuna-Korea.

Seejuures käivitati arutelud, mis aitavad lahendada Euroopa Liidu ja USA murekohti erinevates kaubandusküsimustes.

Teati juba varem

Euroopa Liidu kaubandusvolinik Cecilia Malmstrom pidas Washingtonis kaks päeva kõnelusi, mille eesmärk oli ELi vabastamine tariifidest, ütlesid neli ametnikku, kes soovisid jääda anonüümseks. Esialgu pidid tariifid kehtima hakkama reedel.

„Cecilia Malmstromil oli väga hea ja tulemuslik külaskäik Washingtoni,“ ütles komisjoni asepresident Jyrki Katainen Bloombergile neljapäeval. „Meil on nüüd hea võimalus probleem stabiliseerida ja olukorda rahustada.“

USA president Donald Trump teatas selle kuu alguses protektsionistlikest meetmetest, mis peaks Ühendriikide majandust aitama. Juba praegu on tariifidest vabastatud Kanada, Mehhiko ja Austraalia.

Euroopa Liit ootab, et Trumpi administratsioon teeb täna avalduse, kus teatakse, et Euroopa Liidule metallitariife ei kehtestata, ütlesid kaks ELi ametnikku.

Euroopa Liit on varasemalt teatanud, et metallitariifidele vastatakse omalt poolt 2,8 miljardi euro ulatuses USA kaupadele tariifide kehtestamisega. Nende hulka kuulusid mootorrattad, teksad ja ka viski.

„Oleme jõudnud punkti, kus saame alustada läbirääkimistega,“ nentis Katainen. „Kaubandussõjas ei ole võitjaid, ainult kaotajad. Ja kaotajad on kodanikud, kes jäävad tööst ilma.“

Hetkel kuum