Anne Oja • 3. aprill 2018 kell 6:34

Ehitusmaa käibemaks muutub kohustuslikuks

Oktoobris muutub kohustuslikuks ehitusmaa ostu-müügi käibemaks.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Alates oktoobrist muutub ehitusmaa ostu-müügitehingute käibemaksustamine kohustuslikuks. Seni oli käibemaksu lisamine vabatahtlik.

Et rohkem käibemaksu koguda, maksustatakse tulevikus käibemaksuga ka neid maatükke, mis on ehitamiseks kavandatud või mille kohta on esitatud ehitusteatis või mille sihtotstarve on elamu- või ärimaa, kirjutas portaal kinnisvarauudised.ee. Kehtiva korra kohaselt ehitamiseks mõeldud kinnisasja müüki käibemaksuga ei maksustata, välja arvatud juhud, mis on varasemas seaduses juba välja toodud.

Teemaveeb raamatupidaja.ee korraldab 25. aprillil kinnisvara käibemaksustamise lühikoolituse, kus Leinoneni maksuvaldkonna juht Tõnis Elling lahkab praktilisi küsimusi ning Eesti värskeimat kohtupraktikat kinnisvara käibemaksu vallas.

Ühtlasi annab Elling nõu, kuidas käibemaksukohustuslasest kinnisvaraomanik saab ettevõttele ebameeldivaid maksuüllatusi vältida ning vastab koolitusel osalejate küsimustele.

Uuri kinnisvara käibemaksustamise praktikumi kohta lähemalt siit.

Alates läinud aasta detsembrist menetletava seaduseelnõu lõplik sõnastus kõlab järgmiselt: “Ehitusmaana käsitletakse sellist kinnisasja tsiviilseadustiku üldosa seaduse tähenduses, millel ei asu ehitist, välja arvatud tehnovõrku või -rajatist, ja mis on projekteerimistingimuste, detailplaneeringu või riigi või kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu kohaselt ehitamiseks kavandatud või mille kohta on esitatud ehitusteatis või mille katastriüksuse sihtotstarve on üle 50 protsendi elamumaa või ärimaa või need ühiselt.”

Lisaks ei kohaldata maksuvabastust kinnisasjale, mille oluline osa on ehitis ja mis võõrandatakse enne selle esmast kasutuselevõttu.

Seaduseelnõu kolmas lugemine on homme. Vastuvõtmisel jõustuvad käibemaksuseaduse muudatused vähem kui kuu aja pärast, 1. maist. Kinnisasjade käibemaksustamise muudatused jõustuvad 1. oktoobrist.

Loe lähemalt: kinnisvarauudised.ee.

Hetkel kuum