Kristjan Pruul • 5. aprill 2018 kell 11:30

Tootjahinnad rühivad Eestis üles euroalast kiiremini

Tööstus  Foto: PantherMedia/Scanpix

Eestis on aasta algul kasvanud tööstustootjate hinnad rohkem kui kuskil mujal Euroopa Liidus, jaekaubanduse käive tõuseb aga ELi keskmisega enam-vähem samas taktis.

Veebruaris olid tootjahinnad Eestis 5,4 protsenti kõrgemal kui aasta tagasi, sellal kui euroalas tõusid need 1,6 protsenti ja Euroopa Liidus üldiselt 1,8 protsenti.

Ka aasta esimese kuuga võrreldes tõusid tootjahinnad Eestis 2,2 protsenti, sellal kui mujal Euroopas jäid need peaaegu muutumatuks.

Euroala tootjahindade tõusu iseloomustas peamiselt vahetoodete hinna tõus, 2 protsenti tõusid hinnad energiasektoris ning tarbekaupade ja kapitalitoodete sektori tootjahindade kasv jäi alla 1 protsendi.

Euroalast jääb kõrge tõusuga silma veel Läti, kus tootjahinnad tõusid aastaga 3,8 protsenti, euroalast väljaspool kasvasid tootjahinnad kiiremini veel Ungaris ja Bulgaarias.

Jaemüügi näitajad rahulikumad

Tootjahindade kõrval teavitas Eurostat neljapäeval veel oma andmetest jaemüügi kohta veebruarikuus. Euroala jaekaubandus kasvas veebruaris aastaga 1,8 protsenti ja seda peamiselt tänu tööstuskaupadele. Toidu, tubaka ja alkoholi sektor nägi 1,2protsendilist tõusu ning autokütuste müük hoopis langes pisut.

Eestis kasvas jaekaubanduse maht pisut kiiremini, 2,5 protsenti, kuid näiteks Maltal tõusis müügiaktiivsus 11,7 protsenti ja Poolas 7,9 protsenti. Eestile olulistest kaubanduspartneritest kasvas jaemüük Soomes 2,1 protsenti ja Rootsis 0,9 protsenti.

Hetkel kuum