Äripäev • 5. september 2018 kell 9:58
Riigi peaprokurör Lavly Perling ütles riigireetmise kahtlustusega juhtumi kohta, et need on rasked ja julgeolekut tõsiselt ohustavad kuriteod.  Foto: Eiko Kink

Kaht meest kahtlustatakse riigireetmises

Kaitsepolitsei vahistas eile isa ja poja, keda riigiprokuratuur kahtlustab riigireetmises.

Eile võttis Harju maakohus riigiprokuratuuri taotlusel vahi alla kaks meest, kellest üks on 1980. aastal sündinud Deniss Metsavas ja teine tema isa Pjotr Volin (sünd 1953). Kuriteo toimepanemise ajal töötas Metsavas ohvitserina kaitseväe peastaabis.

Kahtlustuse järgi edastasid mehed viimase viie aasta jooksul Eesti riigisaladusi ja salastatud välisteavet Venemaa Föderatsiooni Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele (GRU).

Kaitsepolitsei peadirektori Arnold Sinisalu sõnul tunti huvi peaasjalikult meie partnerriikide vägede paiknemise ja kaitseväetaristu kohta.

Oluline kahju kaitseväele

"Tegemist on olulise kahjuga Eesti kaitseväele ja selle partneritele. Kindlasti on mingeid protsesse, mida tuleb täiesti nullist alustada," ütles kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Terrase teatel on kaitseminister Jüri Luik loonud uurimiskomisjoni lekke kahjude ja ulatuse kaardistamiseks. Komisjoni hakkab juhtima kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk.

Kriminaalmenetlust juhtiva riigiprokuröri Inna Ombleri sõnul suhtlesid kahtlusalused GRU kontaktisikutega nii sidevahenditega kui ka näost näkku kohtumistel.

Riigi peaprokurör Lavly Perling ütles, et menetlus on praeguseks kestnud mõned päevad ja jätkub.

Kahju alles selgub

Peaminister Jüri Ratas ja kaitseminister Jüri Luik nimetasid juhtumit väga häirivaks ning tunnustasid Eesti vastuluuret ja teisi pädevaid asutusi oma töö eest.

Ratase sõnul on riigireetmine üks rängemaid kuritegusid, sest salaja ja vaenulikult tegutsedes on petetud kõigi Eestimaa inimeste ning meie liitlaste usaldust. "Eesti riigile tekitatud kahju väljaselgitamine seisab alles ees," ütles peaminister.

Luik lisas, et värskele juhtumile vaatamata usaldatakse oma inimesi ka edaspidi. "Samas need, kes asuvad riigireetmise teele, leitakse üles ja nad saavad karistatud," lisas kaitseminister.

Kes on riigireetmises kahtlustatav Deniss Metsavas?

Kunagi kaitseväe peastaabis töötanud major Metsavas osales 2016. aasta aprillis ETV saates "Vabariigi kodanikud", kus arutati Venemaa ohu teadvustamist. Siis kaitseväe peastaabi lahingutoetusjaoskonna staabiohvitserina esinenud major ütles, et tema emakeel on vene keel, ta on õppinud Lasnamäe vene gümnaasiumis ja peab end topeltvenelaseks. "Mind on kahe keele oskus mu karjääris väga palju aidanud," ütles siis Metsavas.

Sama aasta jaanuaris toimus Tallinna kohvikus Wabadus programmi "Sinu riigi kaitse" raames kaitseministeeriumi toel ilmunud kakskeelse raamatu "Laigulised edulood" esitlus, kus kasutati ühe näitena Metsavase kui tegevväelase edulugu.

2014. aastal on riigikaitse õpetajana tegutsenud Metsavas võitnud konkursi "Noor õpetaja 2014" ja nimetatud parimaks Mustamäe nooreks õpetajaks.

Aastal 2009 sai Metsavas valmis magistritöö teemal "Lihtsustatud operatiivplaneerimise protsessile tuginev sõjaliste operatsioonide analüüsi metoodika".

Hetkel kuum