Väinu Rozental • 20. detsember 2018 kell 4:00
Uudised
Ainult tellijale

Tarkvarafirma käibest tuleb Eestist vaid 1 protsent

Alari Aho leiab, et praegu on firma müümiseks õige ajastus, aga nemad oma ettevõtet müüma ei kipu.  Foto: Liis Treimann

Konkurents veebipõhise tarkvara turul maailmas on hoopis teisel tasemel kui Eestis, ütles OÜ Toggl tegevjuht ja suuromanik Alari Aho.

Alari Aho võttis oma ettevõttest Multiplier mullu 500 000 eurot omanikutulu, selgub värskest Dividendi TOPist.

“Ainuüksi meie valdkonnas on kümmekond tugevat konkurenti,” täpsustas ta. “Ma toon analoogi jalgpalliga – sa kas mängid meistriliigas või meistrite liigas. Meie oleme alati tahtnud mängida meistrite liigas ja ma arvan, et me olemegi seal. Võib-olla vaid play-off-mängudeni pole me veel jõudnud.”

Toggl on tosina tegutsemisaasta jooksul kasvanud ühtlaselt, rahulikult ning tulemuslikult. Firma omanikud on igal aastal omanikutulu võtnud. Aho möönis, et nii suurt hüpet dividendi summas, nagu oli eelmisel aastal, pole varem olnud.

“Dividendide võtmisel lähtume ettevõtte elujõulisusest,” rõhutas ta. “Dividende ei saa maksta tuleviku arvel, maksta saab kasumilt, mis on aastatega teenitud. Kindlasti on meile kõige olulisem ettevõtte mõistlik majandamine ja jätkusuutlikkus. Seetõttu on meie dividendipoliitika küllaltki konservatiivne.”

Küsimusele, mida ta dividendirahaga peale hakkab, vastas Aho, et maailma kontekstis pole tegu ju väga suure summaga. “Olen päris palju investeerinud maasse, olen ostnud Eestis metsa- ja põllumaad,” rääkis ta. “Kasutan dividendiraha investeerimiseks, mitte tarbimiseks. Olen isiklikult hästi konservatiivne ja ma soovitan kõigil vaba raha investeerida, mitte tarbida. See on pikas perspektiivis kindlasti palju mõistlikum.”

Veebipõhiseid tarkvaralahendusi pakkuvate ettevõtete grupist Toggl kuulub suurimale omanikule, Alari Ahole, valdusfirma OÜ Multiplier kaudu 55,56%. Ülejäänud osalus jaguneb võrdselt Ahti Ahole kuuluva OÜ Ahead Consulting ning Kristel ja Kerli Haavale kuuluva OÜ Parasol vahel.

“Meie suurimad turud on USA, Kanada, Inglismaa ja Austraalia, Eesti käive jääb alla ühe protsendi,” ütles Aho. “Ka meeskonnas on eestlased selges vähemuses, 75 inimesest 15 on eestlased. Välismaalastest kolleegid ei ela Eestis, vaid oma kodumaal, ning töötavad kaugtöö vormis.”

Ehkki Aho leiab, et praegu on firma müümiseks õige ajastus, nemad oma ettevõtet müüma ei kipu. “Arvan, et ettevõtjad, kes praeguses majandussituatsioonis firma müüvad, teevad targasti,” seletas ta. “Aga meie müügiotsusega ei kiirusta, meie vaatame pikka plaani. Meil on ideid palju, kasv on kiire. Meil on võimalusi eneseteostuseks veel palju, seega meil müügiga kiiret pole.”

Dividendi TOP

Võitis Graanul Investi suuromanik Raul Kirjanen, kes teenis mullu omanikutulu 7,5 mln eurot. Teine on Tallink Grupi suuraktsionär Enn Pant 5 mln ning kolmas Riverito suuromanik Toomas Annus 4,1 mln euroga. Uuri lähemalt SIIT.

Hetkel kuum