Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: luban endale mõõdukat optimismi

09. märts 2016, 16:30
Investor Toomas võib endale lubada mõõdukat optimismi.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160309/INVESTOR/160309688/AR/0/AR-160309688.jpg

Sammun kevadesse sirge selja ja mõõduka optimismiga, kuna ebakindlate aegade kohta näitasid mu portfelli firmad küllaltki häid tulemusi.

Kuu aega tagasi tulemuste hooaja keskpaigas ohkasin, et olin aasta algusest 15 000 euro võrra vaesemaks jäänud. Täna on olukord märgatavalt parem ning mu portfelli väärtus ületab taas 242 000 eurot.

Märkimisväärse panuse sellesse on andnud Statoil ning Leroy Seafood, mille aktsia hinnad on kuuga kerkinud vastavalt 20% ja 15%. Kuigi mõlema ettevõtte tulemused jäid suures plaanis analüütikute ootustele alla, siis maksavad nad edasi korralikke dividende ning perspektiiv on hea. Kuna kalatootja aktsia liigub uute tippude suunas, siis panin enda jaoks igaks juhuks paika ka eesmärgi, millal osa aktsiatest maha müün.

Statoili aktsia

Baltikumiga üldjoontes rahul

Kodubörsil üllatas investoreid kõige rohkem ettevõte, mille aktsiaid minu portfellist ei leia. See on Tallinna Kaubamaja, mis kostitas aktsionäre suure dividendimaksega. Samas ei saa ka nuriseda Tallinna Vee üle, mis suutis aasta kokkuvõttes kasvatada nii käivet kui ka kasumit. Peale selle peaks veefirmast kõigi eelduste kohaselt lähikuudel mu rahakotti potsatama üle 1200 euro.

Üldjoontes jäin ka Tallinki ja OEG tulemustega rahule, nii et kõik kodubörsi aktsiad jäävad mu portfelli alles. Ainsana võiks nuriseda Leedu rõivamüüja Apranga üle, mille aktsia on viimaste kuudega jäätunud. Kuna firma kasumlikkus väheneb hoolimata müügikasvust, siis võtan aktsia selle aasta esimeses pooles vaatluse alla. Kuigi dividendid on kenad ja tulemused rahuldavad, ei saa jääda paigalseismisest lummatuks.

Tehnoloogiat tuleb vähendada

Kõige sügavamad murekortsud vajutavad mulle seekord USA tehnoloogiasektori ettevõtted. Apple'i müügikasv jääb üha kesisemaks ning pole sugugi kindel, kas see tänavu jalad alla võtab. Ka möödunud aasta teises pooles säranud Microsofti aktsia hind on viimastel kuudel kõikunud ning kasumivõtmiseks sobivat hetke leida on raske.

Tean, et need moodustavad mu portfellis liiga suure osakaalu, kuid praegu pole sinna ka miskit parata. Olen otsustanud aasta esimeses pooles neil kahel silma teravalt peal hoida ja parema võimaluse korral nende osakaalu oma portfellis vähendada. Asi ei puudutagi niivõrd konkreetsete firmade käekäiku, kui üldist tehnoloogiasektori väljavaadet, mis tõmbub aina hägusemaks.

Panen paberile plaan B

Möödunud nädalal istusin hetkeks maha ja panin paberile mõned märksõnad, millest on hea lühiajaliselt juhinduda. Esiteks, rapsima ma ei hakka ja konkreetseid ostu-müügiplaane mul ei ole. Järgmiste kvartalite jooksul jälgin pingsamalt juba mainitud tehnoloogiaettevõtete aktsiaid ning samuti Aprangat ja Leroy Seafoodi. Märtsi jooksul kavatsen enda jaoks koostada ka kriisiplaani. Mitte et ma kriisi pikkisilmi ootaksin, aga tagavaraplaan taskus on alati kindlam edasi sammuda. 

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. March 2016, 16:35
Otsi:

Ava täpsem otsing