Maksutõus annab Jaapani majandusele ränga hoobi

Birjo Must 11. august 2014, 14:18

Jaapani majandus nullib teises kvartalis tõenäoliselt kogu aasta alguses saavutatud edumaa, kuna aprillikuine tarbimismaksu tõus andis taastumisele tugeva hoobi.

Aasia suuruselt teise majandusriigi SKP kahaneb teises kvartalis Reutersi analüütikute hinnangul 7,1% võrreldes esimese kvartaliga, mil majandus näitas 6,7%-list tõusu. Ametlikud andmed avaldatakse sel kolmapäeval.

„Aprilli alguses kehtima hakanud tarbimismaksu tõusul on laiapõhjaline mõju nõudlusele ning oodatakse, et tarbimine, elamuehituseks tehtavad investeeringud ning kapitalikulutused kukuvad järsult,“ ütles Credit Agricole ökonomist Yoshiro Sato.

„Seega on ilmselge, et majandus tõmbub kokku pärast jõulist kasvu, mis saavutati tänu nõudluse kasvule,“ lisas Sato. Aprillis tõstis Jaapan oma tarbimismaksu 5%-lt 8%-le, mis oli esimene maksutõus pärast 17 aastat. See on osa valitsuse pingutustest ohjeldada kasvavat riigivõlga. Kui Jaapan tõstis viimati 1997. aastal  müügimaksu 3%-lt 5%-le, siis pöördus majandus õige pea langusesse.

Oodatust suuremad tagajärjed

Hiljutised majandusandmed näitavad, et maksutõusul võivad olla palju tõsisemad tagajärjed kui prognoositi. Näiteks kukkus juunis Jaapani tööstustoodang 3,3%, mis on kiireim tempo alates 2001. aastal toimunud tsunami katastroofist.

Langus on mõjunud ka Jaapani börsi võrdlusindeksile Nikkei 225, mis kukkus reedel alla 15 000 punkti. Välisinvestorid on riigi majandusnäitajate suhtes muutunud vägagi ettevaatlikuks.

Kuigi teise kvartali tulemused on peaaegu kindlalt masendavad, siis soovitavad ökonomistid keskenduda sellele, kas riigi majandus saab kolmandas kvartalis uuesti jalad alla.

Fujitsu Research Institute vanemanalüütik Martin Shulz usub, et kuigi eraisikute nõudlus rohkem ei kuku, siis võivad suuremad probleemid tekkida ettevõtete investeeringutega. „See tähendab, et majandus ei kasva tänavu rohkem kui 1%,“ sõnas Shulz.

Möödunud kuul kärpis Jaapani keskpank majanduse kasvuprognoosi tänavu aastaks 1%-le, kuid hoidis 2015. ja 2016. aasta prognoosid vastavalt 1,9% ja 2,1%. See, kas valitsus tõstab tarbimismaksu 10%-le, sõltub juba suvekuude majandustulemustest.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. August 2014, 14:22
Otsi:

Ava täpsem otsing