Kuidas ma kaotasin 290 000 krooni

Ekke Lainsalu 14. oktoober 2009, 11:58

Tänu sellele, et mu närv ei pidanud vastu, jäi mul viimase aastaga börsil teenimata tänase hetke seisuga ca 290 000 krooni, kirjutab koolitaja Ekke Lainsalu.

Ma jagan sinuga ühte oma üsna masendavat ebaedulugu. Ilmselt on kõigil, kes börsiga suuremal või vähemal määral kokku puutunud, meeles eelmise aasta sügisel toimunu: turg kukkus järsult, paljud tormasid oma aktsiaid müüma, valitses üleüldine pessimism ja ilmselt polnud palju neid, kes selles olukorras oleks julgenud aktsiatesse investeerida. Kuna mul puudus kaotusekogemus ja hinnad olid väga madalad, otsustasin selles valdkonnas õnne proovida.

Soetasin täpselt aasta tagasi endale erinevaid aktsiaid, valdavalt USA turult. Ostukohad olid head ja tunne nagu hulludel päevadel kaubamajja sattunul – haaraks kõike, mis ainult kätte satub, kõik on nii odav ja allahinnatud! 2008 novembris-detsembris tundus olukord siiski veelgi hullemaks minevat, ennustati veelgi sügavamat langust... ja mul hakkas hirm ning müüsin enamuse oma portfellist maha. Jäin nulli või isegi kergesse miinusesse.

Nagu me aga teame, hakkas kevadel ennenägematu ralli ja et sellest mitte maha jääda, soetasin endale uuesti hulga erinevaid aktsiaid, seekord juba küll kallima hinnaga. Kes on aktsiaturge jälginud, teab, et pärast mitmeid kuid kestnud tõusu saabus suvel äkki vaikus, toimus selline kerge vindumine ja mul tekkis jälle kerge kõhedus. Hakkasin kartma, et kuna igal pool meedias "paljulubatud" sügisene kriis jõuab kätte, võib juhtuda, et äkki lõpebki töö otsa ja on vaja vaba raha... Nii ma neid mõtteid ketrasin ja ketrasin, kuni augustis müüsin osa oma aktsiatest maha. Sain umbes 10% võitu kolme erineva aktsia pealt. Ei midagi rõõmustavat, aga parem ikkagi kui kaotada seegi olemasolev. Ehk mõtteviis sarjast "varblane peos ja tuvi katusel".

Läks mööda täpselt kuu – ja just need aktsiad, mis ma olin maha müünud, hakkasid meeletult kerkima. OK, mu järelejäänud porfell on tõusnud ka, kuid mitte võrreldavalt nendega, mille realiseerisin. Toon näite: tänaseks on üks aktsia, mida mul oli 2000 dollari eest, tõusnud 11 KORDA! Teine aktsia on teinud viiekordse tõusu ja kolmas on 45% plussis võrreldes minu müügihetkega augustis. Tänu sellele, et mu närv ei pidanud vastu, jäi mul teenimata tänase hetke seisuga ca 290 000 krooni!

Kui ma Yahoo Finance'is nende hindu vaatan, siis hakkab mul sees keerama... 290 000!!! Masendav! Ja palun, ärge rääkige, et "see on virtuaalne raha" ja et "see oleks võinud ka kukkuda" jne. Reaalsus on see, et ma müüsin need maha ainult 10%se kasumiga, kuid oleks võinud oodata kuu-kaks ja müüa siis 500%ga. Ja kes teab, mis hinnaga nad veel aasta pärast oleksid.

Õppetund: ma idioot ei saanud aru sellest, et halval ajal tulebki osta, teha investeeringuid ja hoida külma närvi. Kui asjad juba on head, siis enam selliseid võimalusi ei tule või on neid palju keerulisem leida. Tuleb olla kannatlik ja kindlustada oma positsioone, mitte sattuda hirmude küüsi ja tegeleda Eestis populaarse teema "kulude kokkutõmbamisega".

Paljud ettevõtjad kardavad praegu tulevikku, samuti nagu mina eelmise aasta lõpus ja sellel aasta augustis, kus müüsin maha oma kõige kasumlikumad aktsiad. Paljud on täna kramplikus kokkuhoius ja ei julge investeerida arengusse, müüki, personali, mitte millegisse! Ei taha üldistada, kuid paraku selline mentaliteet on paljudel ettevõtjatel. See on täiesti inimlik, kuid kas kokkutõmbamisega liialdamine on mõistlik? Kindlasti on see vaieldav teema, kuid lugedes eile Äripäeva veebi, siis näiteks vastupidiselt konkurentidele investeerib Disney suuri summasid agressiivsesse laienemisse. "Aeg on riskida. Kui tarbijad on taas valmis kulutama, oleme meie selleks samuti valmis," ütles Disney tegevjuht.

Jah, tsiteerides tundmatuid klassikuid, siis "edukad inimesed ostavad siis, kui teised müüvad ja müüvad siis, kui teised ostavad". On lugematuid näiteid inimestest, kes on saanud edukaks just kehva majanduse ajal. Nad oskasid seda lihtsalt ära kasutada, tehes õigeid otsuseid, laskmata end hirmul halvata.

Kui majandus läheb ülesmäge, siis on juba palju raskem edu saavutada, kuna kõik tormavad samas suunas ja edumaa puudub. Ilmselt on minu lugejad minust paljudes asjades kümneid kordi targemad ja tunnevad oma äri, kuid siiski tahaks pisut julgustada: täna tasub valmistuda headeks aegadeks. Sageli julge hundi rind rasvane – ja tal on igaks juhuks kuulivest seljas ja kiiver peas, kui murdma läheb.

Su toode-teenus aitab klienti? Annab talle konkurentsieelise, vähendab kulusid, toob juurde uusi kliente, suurendab kasumit, tekitab turvatunde? Kui jah, siis julgusta omakorda teda, et ta investeeriks su tootesse-teenusesse. Majandus on põhjas? Väga hea. See ongi parim aeg investeerimiseks, konkurentide mättasse löömiseks ja paremateks aegadeks ettevalmistamiseks. Mina tegelen sellega praegu, tuues turule innovaatilisi lahendusi nii enda kui klientide müügi suurendamiseks ja investeerides lahendustesse, mida mitte keegi ei paku. Kas ka Sina?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing