Vilja Kiisler • 27. juuli 2015 kell 10:52

Maksuametnik pole pervert

Kuri hunt.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Maksuameti esitlemine head ettevõtjat kiusava kurja hundina annab võimaluse end esitleda liberaali ja ettevõtja sõbrana. Lärmilöömine on mõõdutundetu.

Igaüks näib teadvat, mida maksuamet tohib ja mida mitte. Veelgi enam – igaüks on maksuseadustes ekspert ja teab ette, et mis tahes ettevõtjale esialgu harjumatu muudatus on saatanast. Maksuameti kolkimisest on saanud sport, mida sobib igaühel harrastada iga ilmaga. Ametit esitatakse igal võimalikul ja võimatul juhul kurja hundina, kes süütuid kitsetallekesi või häid põrsakesi ülekohtuselt kimbutab, hirmutab ja üleüldse muud ei teegi, kui püüab üdini headelt ja sõbralikelt loomakestelt elu võtta. Maksuameti ja maksuseaduste sõimamine toob populaarsust avalikus ruumis, soojendab ettevõtja südant ja võimaldab ennast näidata vaba ettevõtluse eest seisjana.

Nüüd olevat käes lausa Orwelli ennustatud ajad. Suure Venna silm olevat kohe-kohe piilumas intiimseimasse ruumi, kohemaid minevat lahti lausjälitamine. Otse loomulikult haavab see kõik ettevõtja hella südant ja röövib viimsegi tahtmise midagi ette võtta selles politseiriiki kalduvas Eestis.

Maksuametil on kohustus makse koguda ja teha seda seaduste raames. Kui senised seadused on kehvad, siis on arusaadavasti mõistlik kaaluda nende täiendamist. Seda on rahandusministeerium maksukorralduse seaduse muudatuse eelnõu kujul järjekordselt teinud ja idee poolest on tegu mõistliku asjaga. Idee poolest mõistlik oli ka autode käibemaksumuudatus, ehkki tegemise käigus läks mitu asja metsa. Pole okei, et autod on, aga majandustegevust pole.

Kisa üks põhjus nii firmaautode maksustamise muutmisel kui ka nüüd firma telefonide kasutamise kontrollimisel on tõsiasi, et senised võimalused seaduste halli ala oma huvides ära kasutada on ahenemas. Võib juhtuda, et erakasutuses oleva ettevõtte kinnisvara ostmisel kasutad summa pealt enam sisendkäibemaksu tagasi ei saagi. Missugune ülekohus!

Seadused on täitmiseks, kehvad seadused on muutmiseks. Loomulikult tasub seadust muutes ettevõtjatega nõu pidada, aga iga kisa järgi ei saa ka painduda. Maksud tuleb maksta, kõik. Maksude maksmist kontrollitakse, see ongi maksuameti ülesanne. Kreeka puhul on igamees nõus, et makse tuleb korralikult koguda, aga kui meil kogutakse, siis on kohe politseiriik ja appikarjed. Hea küll, meie pole Kreeka, aga kehtima jääb see, et makse tuleb maksta.

Tegelikult on see ka ettevõtja enda huvides, et makse makstaks ja et need riigikassasse laekuks. Maksude maksmata jätmine loob ebaausa konkurentsieelise, mis peaks arusaadavasti ausat ettevõtjat häirima. Ja kodanikuna kasutab ettevõtjagi neid teenuseid, mida riik maksuraha eest pakub.

Maksuametnik pole pervert, kellele ettevõtja kottimine lõbu pakub. Kui Eesti ettevõtja on nii ausaks hakanud, et 1000euroste arvete deklareerimise nõue ülearuseks muutub, küll see siis ka ära kaotatakse. Lisatöö ju maksuametilegi. Aga põhimõte, et erakõnesid pea oma telefoniga ja eraasju aja eraautoga – see võiks olla selline vereringesse imbunud arusaamine. Ei sind jälita siis keegi, ja isegi kui ka korra põhjuseta aru päritakse, võiksid andeks anda. Ehk võeti just selle ringi käigus rajalt maha sinu ebaaus konkurent.

Hetkel kuum