Mari Mets • 25 september 2015

Naelutame roolijoodiku seinale

Äripäeva ajakirjanik Mari Mets.  Foto: Andras Kralla

Kui parima sõbra laip kõrvalistmel, šokivangistus või juhiloa äravõtmine eestlaste liikluskäitumist ei paranda, tuleks Eestis avalikustada roolijoodikute nimekiri sarnaselt alimendivõlglaste omale, leiab Äripäeva ajakirjanik Mari Mets.

Siis loobib ehk vähemalt avalik häbi ühel päeval liiklushuligaanidele nende tegude eest kaikaid kodaratesse. Võib-olla on see nimekiri kusagil süsteemides olemas. Aga see peaks olema avalik ja lihtsasti leitav – puust ja punaselt.

Pühapäeva hommik Delfi uudisteportaalis. Esiuudiseks kokkuvõte ööpäeva liiklusõnnetustest – neid on nii palju, et pole mõtet enam ühekaupa üles loetledagi. Seitse avariid, kuus vigastatut, üks hukkunu. Harjumaal, Hiiumaal, Pärnumaal, Võrumaal, Valgamaal, Jõgevamaal, Ida-Virumaal, Narvas ja Tartus. Nädalavahetuse avariidega on kaetud kogu Eesti. Pühapäev tõi lisaks veel paar suurt avariid ja kuus hukkunud metssiga, sest autojuht sõitis sisse teed ületanud seakarjale. Reedel tabas politsei poolsada purjus juhti.

Sõiduõiguseta autojuhid

Mind tabas kohe mõte, et kuidas neilt ometi juhiluba ära ei võeta. Aga paljudel juhtidel polnudki sõiduõigust – see neid ei takista. Mulle kangastus silme ette kamp rullnokki, kust kõige härjam trügib napsusena rooli ja lajatab autot käivitades: „Ega load siis ei sõida, ikka mees!“

Võrumaa tiiki kihutanud purjus juhi autos sai surma tema enda lapse 17aastane ema. Pärnu haiglasse viidi üks mootorrattur (sest talle sõitis otsa 29aastane Madis), Valga haiglasse 23aastane kaasreisija Ain, Narva haiglasse 80aastane jalakäija Valentina, Ida-Viru haiglasse 26-aastane kaasreisija Albina, Kärdla haiglasse 68aastane kõrvalistuja Alina, Tartu Ülikooli kliinikumi 26-aastane juht Isabelle, PERHi 26-aastane autojuht Kadri ja 46-aastane juht Dmitri. Lisaks tiiki ja seakarja sõitmisele põrutati ka vastu kiviseina ja puud, kurvist välja, libiseti külg ees ja tagurdati inimesele otsa. Pea alati olid mängus alkohol või liiga suur kiirus, halvematel juhtudel nende koosmõju. Turvavööstki ei peeta sageli lugu, rääkimata juhiloa olemasolust.

Roolijoodiku eluaegne õppetund

Avaldame nende joodikute nimed, kes oma sõbrad või võhivõõrad surnuks või vigaseks sõidavad. Või kes lihtsalt politseile purjus peaga sõitmise eest labaselt vahele jäävad – et nad sellest ühest korrast juba jäädavalt õpiksid. „Roolijoodikute nimekiri“ peaks olema lihtsasti guugeldatav igale tööandjale ja -otsijale, lapsevanemale, kohtingule minejale või takso tellijale.

See pole mõistagi uus idee, 2003. aastal teatas politsei, et avaldab oma kodulehel nende inimeste nimed, kelle karistusotsus joobes juhtimise eest on jõustunud. Info on üleval viis päeva, seejärel lähevad andmed karistusregistrisse. Kümme aastat hiljem vaagis siseminister Ken-Marti Vaher seda mõtet uuesti. „Ma arvan, et nende inimeste puhul, keda muu ei mõjuta kui ainult hirm ja häbistamine, tuleb kasutada ära kõik õigusriigis lubatud võimalused, et säästa meie väikese rahva inimelusid,“ ütles ta toonases intervjuus.

Äkki aitab joodikute paljastamine pisut kaasa sellele, et iga nädalavahetuse järel ei peaks tõdema noorte seas slängistunud väljendiga „Jälle tegid Randyt“.

Hetkel kuum