Tanel Kandle • 17. november 2015 kell 7:30

Kindlalt vanaviisi!

Tanel Kandle  Foto: Erakogu

Peaminister Taavi Rõivasel tasuks kuulata ka neid nõuandjaid, kes Reformierakonna sõprade hulka ei kuulu, kirjutab ajakirjandustudeng Tanel Kandle.

Eelmisel nädalal alustas tööd majanduse kiirendamise töögrupp, mis peaks sõnastama majanduskasvu kiirendamise võimalused. Huvitaval kombel on peale ekspertide töögruppi kaasatud riigikantselei ja peaministri nõunikud. Kui need inimesed pole varem suutnud nõu anda, kuidas minna edasi paremini ja kiiremini, miks peaksid nad seda siis nüüd tegema?

On tõsiselt kahju, et kogu protsess pannakse avalikkuse eest peitu. Mõne ettevõtja kaasamine ei ole veel avatud kaasamine.

Peaminister Taavi Rõivas, selleks ei ole vaja ekspertgruppi, et aru saada, mida on majanduskasvuks vaja – inimeste jõukust! Madal ostujõud pärsib majanduse arengut. See protsent, mille olete populistlikult enda vankri ette rakendanud, on ettevõtjate mõnitamine.

Viiesaja aasta pärast rikaste hulka?

Ettevõtja Margit Härma väljaütlemisest saan aru, et töögrupi eesmärk on vaadata pikka perspektiivi. Kui pikalt siis töögrupp kavatseb ette vaadata? Viis, kümme, kolmkümmend, sada, viissada aastat? Viiesaja aasta pärast viie Euroopa kiireima majanduskasvuga riigi hulka? Selle asjaga on palju kiirem.

Äkki kuulaks ka neid tööandjaid, kes Reformierakonna sõprade hulka ei kuulu? Olen ettevõtjate suust juba pikka aega kuulnud, et kaotame selle kuradi käibemaksu ära või loome eraldi määrad, seda peab Reformierakond jällegi liiga keeruliseks lahenduseks. Kui see on liiga keeruline, siis pole teie koht äkki riigikogus ja valitsuses. Astmelist käibemaksusüsteemi kasutavad paljud riigid.

Toiduainete käibemaksumäär on meil 20%, Soomes aga 14%, Austrias 10% ja Hollandis 6%. Rootsis kehtib toiduainetele ja mittealkohoolsetele jookidele käibemaks 12%, kuigi muidu on käibemaksumäär 25%. Eri käibemaksumäärad on lihtne samm inimeste ostujõu suurendamiseks.

USAs New Hampshire’is puudub nii käibe- kui ka tulumaks, see piirkond figureerib USA tipus rikaste arvu poolest elanikkonna üldarvu suhtes ja vaeste hulk on seal Ameerika Ühendriikide väikseim. Teiste edulugudest õppimise asemel jätkub meil 15 aastat “Kindlalt vanaviisi!”.

Aga mis ma üldse pudrutan, nagu küsis mult kunagi Rain Rosimannus?

Ma arvan, et mu juttu pole vaja üldse tõsiselt võttagi, sest nagu see Reformierakonna juhtfiguur ütles, et kui Äripäevast midagi lugedes veerandit usud, siis oled juba poolega petta saanud.

Näete, jõudsitegi looga lõpuni. Loodan, et Eesti SKP selle paari minutiga ei langenud.

Hetkel kuum