Andre Põlm • 28. märts 2016 kell 4:00

Paeluv, ent nõudlik Brasiilia

IT-ettevõtja Andre Põlm.  Foto: Erakogu

Olümpiaootel Brasiiliast huvituv ettevõtja või investor peab varuma ohtralt aega, kui tahab siseneda Ladina-Ameerika suurimale turule, kirjutab IT-ettevõtja Andre Põlm.

Augustis tulevad olümpiamängud Rio de Janeiros. Paljudel on juba pilet taskus ning plaanis Brasiiliat külastada. Ettevõtjatel on ilmselt turismireisi raames plaan ka kohalikule üle 200 miljoni elanikuga turule hindav pilk heita. Kas praegu on õige aeg oma ettevõtte laiendamiseks Brasiiliasse? Milline on spordipeoeelne meeleolu Ladina-Ameerika suurimal turul?

Tänu järjest nõrgenevale reaali kursile on Brasiilia muutunud soodsaks. Teenused, mis aasta tagasi maksid eurooplasele 100 eurot, maksavad praegu umbes 70 eurot. Tänu tugevale eurole on võimalik siinse ettevõtte asutamis- ja muudelt kuludelt kokku hoida pea 30%. Tasub teada, et see valem ei kehti olümpia ajal Rio de Janeiros, mil paljud teenused, eesotsas majutusega, on kuni kuus korda kallimad igapäevasest tasemest.

Brasiilia vaevleb praegu ulatusliku majanduskriisi käes ning iga päev pankrotistub palju ettevõtteid. Näiteks 2015. aastal sulges uksed ainuüksi 1047 autosalongi, autode müük langes 27%. Riiki laienemise seisukohast vaadates on see osaliselt isegi kasulik. Konkurente on vähem ning lisaks valuutakursist tulenevale kokkuhoiule saab tööturult soodsamalt ka töötajaid. Lisaks on heade töötajate valik suurem, kuna paljud on kriisi vältel töö kaotanud.

Lihtsam alustada

Eestlastele on lihtsamaks muutunud ka paberimajandus. Paar aastat tagasi pidi dokumentide legaliseerimisi ja viisaasju ajama Helsingis, nüüd saab seda teha Tallinnas Brasiilia saatkonnas. Vajadusel saab Brasiilias kohalikku nõu ja abi ka poolteist aastat tagasi avatud Eesti saatkonnast Brasilias. See on Eesti esimene saatkond Ladina-Ameerikas. Kõik see säästab aega ning annab kindlama jalgealuse tegutsemaks keerukal turul.

Kui eelneva põhjal tekkis mõte, et peaks oma lennupiletid homseks ümber vahetama, et olümpia ajaks juba täie hooga Brasiilias äri ajada, siis oota veidi.

Võiks arvata, et majanduskriisis turumajanduslik riik teeb kõik selleks, et välisinvesteeringuid juurde meelitada. Nii ei ole. Kohaliku ettevõtte loomisel tuleb endiselt arvestada minimaalselt 4–6-kuulise protsessiga ja suure hulga bürokraatiliste probleemidega. Seda isegi kohalike spetsialiseerunud juristibüroode abi kasutades.

Samuti on äsja karmistatud investoriviisa saamise nõudeid. Varem sai investoriviisat taotleda 150 000 reaali (ligi 36 000 eurot – toim) investeerimisel Brasiiliasse, praegu on minimaalseks summaks 500 000 reaali. Kui pole plaanis pikemaks ajaks ettevõtjana sinna jääda, siis ei ole see takistus, kuna kaks korda 3 kuud (aasta jooksul) saavad eestlased olla Brasiilias viisavabalt.

Ühelt poolt vähendab majanduskriis konkurentsi, eraldab terad sõkaldest ning vabastab tööturul talente, teiselt poolt toob iga majanduslangus kaasa ettevõtete käibelanguse. Eriti märgatav on see praegu Brasiilias, sarnases kriisis ei ole ole riik olnud peale 1930. aastat. Mullu oli majanduslangus ligi 4%. Võid kindel olla, et pea igal ärikohtumisel on poolkohustuslikuks jututeemaks majanduskriis ja langevad müüginumbrid.

Uudseid ja turul tundmata tooteid/teenuseid on eriti keeruline müüa, kuna uutesse lahendustesse ei julgeta investeerida. Müügitehinguni jõuda ei aita ka see, kui potentsiaalne klient kiidab su teenust/toodet taevani ning näitab üles suurt huvi. Brasiilias kuuled kedagi "ei" ütlemas harva, seega kliendi tagasisidet tasub võtta teatava ettevaatlikkusega.

Varu aega

Kui teenus on suunatud B2B-turule, siis tuleb arvestada ka sellega, et müügitehinguni jõudmine võtab Brasiilias oluliselt kauem aega kui Eestis. Müük Brasiilias toimub suhete pealt ning suhete loomine on pikaajalisem protsess. Lühitee on hea suhtevõrgustikuga kohalik müügimees, kuid ka see ei anna tihtipeale koheseid müügitulemusi. Asjad võtavad seal lihtsalt kauem aega, sellega tuleb arvestada.

Ettevõtte avamine ja müügi tööle saamine Brasiilias on pikaajaline protsess. Turg on ahvatlev. Alustades ettevõtte laiendamist Lõuna-Ameerika suurima turu madalseisus, on võimalik saavutada teatav konkurentsieelis, lõikamaks kasu tulevase majanduskasvu algusest. Kui Brasiilia majandus hakkab ükskord taas kosuma, siis on turule tulla soovijaid kindlasti palju. Nii kohalikke kui ka välisinvestoreid. Samas praegu ei oska erinevad analüütikud hinnata, millal võib turu taastumist oodata. Paljude arvates ei saavuta 2016. aastal eeldatavalt üle 3% langev majandus veel kriisi madalpunkti.

Ettevõtja isiklikust perspektiivist vaadates mõjutab otsuseid ilmselt veel üks faktor. Palju rahvusvahelist meediatähelepanu on pälvinud riiki tabanud Zika viiruse puhang ning selle kohutavad tagajärjed sünnitajatele. Brasiilia valitsus ja meedia paisutavad seda erinevatel põhjustel üle ning tegelikkuses ei ole paanikaks põhjust. Kel Brasiilia reis kavas, siis saate Zika olukorrast hea ülevaate Eesti välisministeeriumi koduleheküljelt.

Praegune olukord pakub turule sisenemisel võimalusi, kuid mitte igale firmale. Kui ettevõttel on vabasid vahendeid laienemise toetamiseks pikaajalise perioodi vältel (1,5-2 aastat), siis on praegu hea hakata mõtlema Brasiilia plaanidele. Kui aga vabasid vahendeid pikaajalise investeeringu toetamiseks ei ole, siis tasub veel oodata. Silmad peaks aga lahti hoidma, kuna majanduskasvu alguse ja turu elavnemisega vähenevad ka eelised.

Hetkel kuum