Ginter, tehke endale asjad selgeks

Jevgeni Ossinovski  Foto: Andras Kralla

Üldiselt ei kipu ma avalikult millestki enne rääkima, kui ei ole asja endale selgeks teinud, pahandab minister Jevgeni Ossinovski advokaat Carri Ginteriga Facebookis.

Carri, ajakirjandus ei viitsinud minu ettepaneku sisusse süveneda, aga sina oleksid ikka võinud. Kindlasti oled sa EL õiguses minust pädevam, aga sinu osundatut tean ma väga hästi. Sa süüdistad mind oma postituses asjatundmatuses ja populismis. (Ginteri kriitikat saab lugeda siit - toim).

1. Isiklikuks tarbeks võib tuua alkoholi üle piiri Euroopa Liidus ükskõik mis kogustes, kui inimene transpordib seda ise.

2. Alates koguste piirmääradest (õlle puhul 110 liitrit, vein 90 l, vahetoode 20 l, muu alkohol 10 l) võib inimeselt nõuda tõendust, et need kogused on isiklikuks otstarbeks. 

3. Maksu- ja tolliamet on tuvastanud viimase poole aasta jooksul, et on teatud hulk sõidukeid, mis ületavad piiri väga sagedasti ning toovad Eestisse suurtes kogustes alkoholi.

4. Nende puhul on alust arvata, et üle toodud alkohol ei ole isiklikuks otstarbeks, vaid seda müüakse edasi kas käest kätte või toitlustusettevõtetes.

5. Mitteisiklikuks otstarbeks toomine on seadusevastane.

6. Riigile ja ühiskonnale teadaoleva seadusevastase käitumise ignoreerimine on moraalirisk.

7. Maksu- ja tolliametil on kõik juriidilised ja sisulised võimalused selleks, et ebaseaduslikku alkoholivedu takistada ning teo toimepanijat karistada.

8. Seda tuleks teha ning selle rakendamine oleks oluliselt tõhusam, kui Euroopa Liidu tasandil vähendataks tõendamiskohustuse aluseks olevaid piirmäärasid."

Ühtlasi ka selgitus, miks alkoholi ja tubaka puhu ei räägi me tavalistest kaupadest: nii tubakal kui ka alkoholil kehtivad aktsiiside miinimummäärad. Kui tubaka puhul on nad kaunis kõrged, siis alkoholi puhul on õlle ja veini puhul need nullilähedased. Alkoholi lobi on tugev ka teistes riikides, mitte ainult Eestis. Ning jah, tegemist on ühiskonna seisukohast väga olulise probleemiga kogu Euroopa Liidus. Kaupade vaba liikumine on aktsiisikaupade puhul tugevalt piiratud ELis. Ainult isiklikuks tarbeks tohib neid üle piiri vabalt tuua, muudel juhtudel ikka läbi maksuameti.

Hetkel kuum