Mart Laar • 13. aprill 2017 kell 5:00

Nüüd ma siis laulan

Mart Laar  Foto: Andras Kralla

Riigieelarvet on kerge tasakaalust välja lasta, aga raske tasakaalu tagasi saada, kirjutab Eesti Panga nõukogu esimees, kunagine peaminister Mart Laar (IRL).

Eesti Panga nõukogu ülesanne on teostada järelevalvet selle kogu tegevuse üle. Või tegevusetuse üle. Nii pole imestada, et mult on päritud arvamust panga esimehe arvamusavalduse kohta valitsuse uutest eelarveplaanidest, milles mõni on näinud sekkumist poliitikasse.

Ma ei näe seda küll kuskil. Panga presidendil on täielik õigus valitsuse eelarvepoliitika asjus arvamust avaldada. Vastasel juhul ei saa me mingist sõltumatusest rääkida. Pigem oleks imelik ning lausa ohtlik, kui ta seda ei teeks.

Teiseks, mis puutub EP nõukogu seisukohta valitsuse kavadesse, siis nõukogu arutab neid esimesel korralisel istungil mais, kus toimub ka seminar eelarvenõukogu esimehega. Loodetavasti on siis olemas ka vastav eelnõu, seni on kogu informatsioon pressiavalduste tasemel.

Kanaarilind kaevanduses

Kui tahetakse aga teada minu isiklikku arvamust, siis ilmselt ei saa kellelegi üllatuseks olla, et Ardo Hanssoni arvamusest see suuresti küll ei erine. Olemasoleva informatsiooni põhjal pean minagi sedalaadi kavasid riskantseks. Olles tasakaalust välja lastud eelarveid peaministrina kaks korda tasakaalu viinud, on mul sellel alal teatavaid kogemusi.

Eelarvet on oi kui lihtne tasakaalust välja lasta, sealt aga tagasi tuua järgmisel aastal ülejäägiga eelarvet koostades kuratlikult raske. Sest suur osa puudujäägist võib minna püsikulude või seadusega ette nähtavatele kulutustele, isegi kui seda üritatakse vältida.

Ühiskonnale sellega antavast signaalist ei hakka parem rääkimagi. On tõsi, et mitmel pool Euroopas peetakse tuleviku arvel elamist mõistlikuks majanduspoliitikaks ning vastavaid eelarvereegleid normaalseks. Ainult, kas peame kõike, mis Euroopast tuleb, pimesi kopeerima? Seni on edu toonud rohkem oma peaga mõtlemine.

On veel üks probleem. Eelarvereegleid võib iga valitsus ju muuta, kuid ta ei tohiks seda enda jaoks teha, sest endale pai tegemine ehk otsekui iseendale palga tõstmine võib viidata vastuolule põhiseadusega 

Ametisse kinnitamisel osutasin, et Eesti Panga nõukogu esimees peab olema otsekui kanaarilind kaevanduses, kes hakkab ohtlike gaaside kogunedes laulma. Nüüd ma siis laulan. 

Hetkel kuum