Mart Luik • 12. detsember 2017 kell 3:00

Linnajuht kohtab valijat korra nelja aasta jooksul

Mart Luik  Foto: Marko Mumm/Meediafoto

Sel neljapäeval on Tallinna volikogus viimasel lugemisel linna järgmise aasta eelarve, mis surutakse keskerakondlaste häältega muutumatul kujul läbi kummitempli järjekindlusega, kirjutab linnavolikogu aseesimees Mart Luik (IRL).

Tavaline neljapäeva õhtu Tallinna linnavolikogu inimesi tihedalt täis topitud saalis. Käib Tallinna 2018. aasta eelarve esimene lugemine. Opositsioon pommitab rohkem või vähem sisukate küsimustega. Idamaisele võistluskunstile omase nõtkusega pareeritakse ka kõige teravamad küsimused. Esmaspäeva õhtul arutab linnavolikogu rahanduskomisjon volinike tehtud muudatusettepanekuid Tallinna eelarvesse. Linnavolinikud on teinud 33 muudatusettepanekut miljonite eurode ümberpaigutamiseks. Tallinna linnavalitsus toetab opositsiooni tehtud ettepanekutest vaid kahte ja neidki osaliselt. Pealinna 683miljonilisest eelarveprojektist toetatakse muudatusi summas 40 000 eurot. Kogenumad olijad ütlevad, et varem pole sedagi juhtunud.

Muidugi on volinike pakutud muudatusi erineva tasemega. On ettepanekuid, kus uute kulude katteks soovitatakse müüa olematut linnavara või tõsta ümber eelarveridu, mida pakutud mahus ei eksisteerigi. Viimaseid on ju lihtne naeruväärseks tembeldada. Kuid opositsioon on pakkunud välja ka hulga väga sisukaid muudatusi, mis paraku ei leia linnavalitsuse toetust.

“Miks linnavalitsus seda ideed ei toeta?“ küsitakse komisjonis. Linnapea Taavi Aas teatab vastuseks, et Keskerakond võitis valimised lubadustega teha teatud asju ja nüüd nad lihtsalt viivad oma valimisprogrammi ellu. Kui opositsioon soovib oma lubadused ellu viia, tuleb selleks võita valimised. Lihtne! Tulge nelja aasta pärast uuesti.

See on ju üdini väär mõtteviis, et tallinlaste arvamus läheb korda ainult igal neljandal aastal, kui minnakse kodanikelt uut mandaati küsima. Seekord tuli isegi see mandaat väga napilt, 40 kohta 79-liikmelises volikogus sai Keskerakond Lasnamäe viimaste valimisjaoskondade tulemuste laekumisel.

Kui volikogu opositsioon suudaks oma 38 liiget ka korraga volikogu saali tuua, võiks mõnegi küsimuse hääletusel näha üllatustulemust. Tõsi, seni pole opositsioon suutnud uues koosseisus kordagi kõiki oma volinikke neljapäeval saali tuua. Igal juhul on ülekaal napp ja linnapea Taavi Aas ei saa kuidagi rääkida kõiki linlasi hõlmavast mandaadist, mis annaks neile justkui õiguse toimetada omasoodu.

Linnapea räägib 85 000 tallinlase nimel, kolmveerand valimisõiguslikest linlasest kas hääletasid kellegi teise poolt või ei tulnud üldse hääletama. Heaks näiteks on Kesklinna ja Nõmme linnaosakogude otsus esitatud eelarvet mitte toetada, kusjuures viimases hääletasid selle poolt ka keskerakondlased. Aga linnapeal on juba vastus valmis: linnaosakogude arvamus ei kohusta linnavalitsust millekski.

Teod ei räägi muutusest

Ma ei väsi veel uskumast, et Tallinna valitsev Keskerakond on valmis muutuma, loobuma teerullist ja asuma opositsiooniga sisulisse dialoogi. Volikogu esimees Mihhail Kõlvart on kõigi volikogus esindatud erakondade koostööd oma sõnavõttudes korduvalt rõhutanud. Paraku on tegudes seni kõik siiski vanamoodi. Omad pannakse pukki, kus vaja. Selgub, et abilinnapeana on Mihhail Kõlvart rohkem kui aasta takistanud Tondiraba jäähalli auditi avalikuks tulekut. Dokumenti, milles linnavalitsuse oma töötajad kirjeldavad spordikeskuse kümneid kuritarvitusi. Linlaste raha eest ülalpeetav Tallinna TV mõnitab Ukraina riiki...

Taas neljapäeva õhtu Tallinna volikogus ja käib linna 2018. aasta eelarve teine lugemine. Keskerakonna tinasõdurid hääletavad kuulekalt maha kõik valelt poolelt tulevad ettepanekud. Mitte seetõttu, et ettepanek oleks sobimatu, vaid esitaja on valest leerist. Mis on siin pildil siis muutunud?

Hetkel kuum