Toomas Tiits, Samsung Eesti juht • 14. november 2018 kell 4:00

Tehisintellekt vallutab kontorid

Juba lähitulevikus võtab kontori, koosolekute ja muu asjaajamise üle arvutiprogramm, kirjutab Samsung Eesti juht Toomas Tiits.

Toomas Tiits.  

Praegu igapäevasena tunduvad uuendused, nagu e-mail, arvutid, internet ja printer, on kontoritööd muutnud tundmatuseni. Ka tänapäeva kaasaegsed kontorid arenevad edasi ja kasutavad juba mitut tarka tehnoloogialahendust, alates kommunikatsioonist ja lõpetades andmete töötlemise ja esitamisega. Tulevikus hakkavad üha rohkem mängu tulema asjade internet ning tehisintellekt. Kontorid muutuvad järjest targemaks ja interaktiivsemaks. Kõikide nende uuenduste eesmärk on sarnane – efektiivsus, produktiivsus, omavaheline ühilduvus ning samas individuaalsete lahenduste pakkumine.

Praegu mõjutavad kontoritööd kõige rohkem juhtmevaba tehnoloogia ja ekraanide areng, mis võimaldab kontorites kiirelt ja lihtsalt kogu töö ümber korraldada ja muutusi teha. Näiteks koosolekud ei ole seotud ühe laua taha, vaid neid võib korraldada kas või väljas terrassil või puhkeruumi diivanitel.

Lauaarvutid on juba paljudes kontorites ammune minevik ning ettekannete tegemiseks kasutatakse üha rohkem tahvelarvuteid või isegi mobiile. Projektorite asemel on järjest enam kasutusel suuremad televiisorid või näiteks interaktiivsed tahvlid, mida saab mööda kontorit vabalt ringi liigutada, näidata esitlusi ja mille peale saab isegi joonistada, hiljem seda ka salvestada ja jagada.

Tulevikus hakkavad aga kõiki neid lahendusi sujuvalt ühendama üha laienev asjade internet ja tehisintellekt. Näiteks on juba praegu USA advokaadibüroodes kasutusel tehisintellekti programm, mis aitab kiirelt leida seoseid kaasuste vahel ja leida infot massiivsetest andmebaasidest.

Peagi on tavaline, et kontori kalendri, koosolekute ja muu sellise asjaajamise eest hoolitseb arvutiprogramm. Näiteks ütlete arvutile, et teil on homme kell 9 koosolek. Selleks ajaks, kui teie koosolekuruumi jõuate, on arvuti valgustuse sisse lülitanud, akende ette ribikardinad lasknud, valmis seadnud esitlustehnika ja isegi kohvimasin on juba joogid valmis teinud.

Juba praegu on paljud kontorite andmed salvestatud pilvetehnoloogiate abil, mistõttu inimesed on veelgi vähem füüsilise kontoriruumi küljes kinni. Kui lisada juurde veel hoogne virtuaalreaalsuse areng, siis võib juhtuda, et kaugemas tulevikus võib kontorisse minek tähendada vaid kodus virtuaalreaalsuse prillide ette panemist.

Hetkel kuum