Iraagi diktaator, jonnakas poeg ja põlenud autokollektsioon

Uday Husseini autokollektsiooni riismed.  Foto: Scanpix
Andres Haabu • 5. juuni 2017 kell 13:45

Autosait The Drive kirjutab, kuidas Saddam Hussein karistuseks oma poja autokollektsiooni maha põletas.

Kui Ameerika Ühendriigid 2003. aastal Iraaki tungisid ja Saddam Husseini võimult tõrjusid, hakkasid ajakirjanduses ilmuma fotod pere kunagisest suurejoonelisest elustiilist, mis nüüd varemetes oli. Luksuslike varemete hulgas püüdis pilku ka Saddami vanimale pojale Uday Husseinile kuulunud tosinast eksootilisest autost koosnev kollektsioon, mille pärlid olid Ferrari F40 ja Lamborghini matšomaastur LM002.

Saddam Husseini perekond 1980. aastate lõpul. Vanim poeg Uday seisab fotol keskel, oma isa selja taga.  Foto: Wikipedia

Tänu New York Postile ja hiljuti ilmunud Will Bardenwerperi kirjutatud Saddam Husseini viimaseid päevi kirjeldavale raamatule “The Prisoner in His Palace” teame, et Uday kollektsioon oli kunagi palju suurem - enne kui endine diktaator oma poja autod maha põletas. See oli Uday karistus tulistamise ja mitme inimese tapmise eest 1990. aastatel toimunud õhtusöögil.

Bardenwerper rääkis mitme sõjaväepolitsei liikmega üksusest, mis määrati Saddami valvama aastatel 2003 kuni tema poomiseni 2006. Raamatus kirjeldab ta diktaatori ja sõdurite vahel tärganud poolsõprust. Näiteks räägiti pereasju – sõduritel avanes ennenägematu vaade Saddam Husseini pereelule.

Husseini vanimat poega Uday Husseini peeti Saddami troonipärijaks, enne kui vägivaldne ja ebastabiilne poeg peo ajal 1988. aastal oma isa toapoisi tappis. Kõigepealt mõistis Saddam poja surma, aga siis saatis ta paariks aastaks riigist välja. Pärast 1995. aastal toimunud tulistamist, mis haavas Saddami poolvenda, otsustas türann teistsugust taktikat proovida - hävitades kogu poja autokogu.

“Ma olin väga pahane ja põletasin kõik ta autod,” ütles Saddam valvuritele, viidates poja pöörasele autokollektsioonile, mille hulka kuulus sadu Rolls-Royce’i, Ferrari ja Porsche mudeleid. “Hullunult naernud diktaator meenutas, kuidas ta rõõmsalt suurt põlengut jälgis,” kirjutab Bardenwerper. Kirjeldus oli tema sõnul justkui Jerry Springeri Show steroididel.

Kui ka armastatud kollektsiooni hävitamine poja käitumist muuta ei suutnud, siis ilmselt ei muuda seda miski.

Hetkel kuum