14. detsember 2012 kell 3:15

ÄP: rõõmustavad finantsmängud

Tallinki aktsia kolme aasta suurim päevane tõus eile börsil pole rõõmustav mitte ainult Tallinki väikeaktsionäridele, vaid võiks näo rahulolevale naerule viia meil kõigil. Soovitame kaaluda Tallinki aktsia ostmist tänaselt tasemelt, käsitleda seda kindlasti hoiuse alternatiivina.

Äripäeva toimetus investeeris novembris investor Toomase projekti raames Tallinkisse 9000 eurot. Täna kahetseme, et investeerisime nii vähe.

Sest Londoni Londoni Citi Venture Capitali tütarfondi otsus suurendada arvestatavalt osalust Tallinkis ja seda börsihinnast tunduvalt kõrgemal tasemel on märgiline ning julgustav samm. Alles mõni kuu tagasi kurtis toona Tallinki suuruselt neljanda aktsionäri Citi Capitali partner Ashwin Roy, et Eestis pole raha kuhugi panna. Roy nagu enamik riskikapitaliste huvitub vaid projektidest, mis on suuremad 50 miljonist dollarist. Nüüdsest on Citi Capital või vähemalt tema tütarfond Tallinki suuruselt teine aktsionär ja Tallinki väärtus tehingu järgi kolmveerand miljardit eurot.

Tõsi, me ei tea täpselt, kes on investorid uue juriidilise keha taga, mis Tallinki aktsiat soetas, ega sedagi, kas tegemist on finants- või strateegiliste investoritega.Ilmselt otsustasid Londoni investeerimispankurid, et kui muud likviidset pole Eestis eriti võtta, kui ülejäänud Tallinna börsi firmad neid eri põhjustel ei rahulda ja suuremate riigifirmade börsile toomisest ning isegi riigi võlakirjade emiteerimisest on Eestis tehtud tabu, panevad nad lisaraha Tallinkisse.Tehinguga anti võimalus finantshaidele, kes seda soovisid, ree pealt lahkuda, aga teistega loodi fond, kes nõus ostma Tallinkit üle turuhinna. Mis see veel on, kui mitte usk?

Oma osa uues usus on dividendidel, mida Tallinki juht Enne Pant on suhteliselt lahtise tekstiga lubanud. Kuid suur osa usu tekkimises on lisaks Tallinki ajas vastu pidavale äriplaanile, tema juhtidele ja Soome turistide voole ka usk Eesti kui riigi suhtes.  Usutakse, et tegemist on hea investeeringuga, et eurotsooni kirkaim täht Eesti on rahapaigutuseks sobiv.

 Eilse tehingu kõige suuremad võitjad on Enn Pant, Ain Hanscmidt ja Kalev Järvelill, kelle suurosalusega Infortar sai preemiat üle 40%. Tallinki väikeaktsionäride preemia jäi pea neli korda väiksemaks, sest aktsia kerkis eile veidi üle kümne protsendi. Neile jääb rõõmustamiseks pikemaajaline perspektiiv ja kaugem lootus. Samuti ehk fakt, et ülevõtmispakkumine oli juba üsna lähedal Tallinki IPO hinnale kuus aastat tagasi.

Täna pole veel teada, kas lisanduvad 30 miljonit eurot rõõmustab ainult Infortari võlausaldajat Swedbanki või jõuab osa sellest rahast mõne huvipakkuva investeeringuna meie kõigi vaateväljagi. Enne viimast majanduskriisi oli Infortari laual näiteks Tallink City projekt, mis, tõsi, maksab kümmekond korda enam. Tuleb vaid finantsvõimendus ja teised partnerid juurde võtta ning projekt vähem ambitsioonikamaks teha.

 

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum