Aivar Hundimägi • 18. jaanuar 2013 kell 4:59

Pentus-Rosimannus sulges end valede lõksu

Skandaali puhkedes soovitatakse järgida kahte reeglit. Tehtut olematuks muuta ei saa ja selgitusi andes hoidu valetamisest. Reformierakonna poliitikud, keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus on mõlemat reeglit eiranud ning vajuvad üha sügavamale mülkasse, tõmmates endaga kaasa erakonna, kirjutab peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi.

Mõlemad on üritanud oma seotust pankrotistunud veofirmas Autorollo toimunud tehingute ja rahaliigutamistega eitada. Samas tulevad avalikuks üha uued faktid, mis üha kindlamalt näitavad, et poliitikute suu suitseb.

Eilne Eesti Ekspress kirjutas, et Autorollo nimel tehti 2010. aasta mais pangaülekandeid ka riigikogus asunud arvutist. Samal ajal olid riigikogu liikmed Keit Pentus ja Rain Rosimannus. Mõlemad eitavad Autorollo arvelt ülekannete tegemist. See ei ole aga usutav,  kahest poliitikust üks tõenäoliselt valetab, aga võib-olla ka mõlemad.

Kui kirjutasime möödunud aasta novembris perekond Rosimannust ähvardavast suurest rahanõudest, siis soovitasime juhtkirjas, et poliitikud räägiksid ausalt ära, milline on nende roll seoses veofirmaga Autorollo. Nad valisid teise tee ja üritasid vale abil muuta toimunut olematuks. See on tüüpiline viga, mida niisugustel juhtumitel tehakse ja mis lõpuks saab saatuslikuks.

Skeeme välja mõeldes ja neid teostades võib esialgu kõik tunduda vettpidav. Kurat aga on peidus detailides, ja nii võibki ühel hetkel ilmneda, et tänu mõnele esmapilgul tühisele pisiasjale võib kindluseks ehitatud hoone osutuda kaardimajaks. Kõiki detaile ei suuda ka kõige vilunumad skeemitajad läbi mõelda.Näiteks Autorollo puhul ei tulnud asjaosalised selle peale, et kunagi võib keegi leida Pihkvast üles ettevõtja, kelle nime kasutati sularaha laenulepingu võltsimiseks. Selle eksimuse põhjus võis olla kiirustamine. Ei tuldud ka selle peale, et riigikogus olles arvutist pangaülekandeid tehes jääb jälg maha ning et seda fakti on raske uue valega olematuks muuta.

Kuna esimestele küsimustele vastates otsustasid Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus enda päästmiseks kasutada valet, siis nüüd on nad kukkunud ise enda valede lõksu. Uutele küsimustele vastates tuleb taas valetada, et varjata varasemaid valesid. Uute faktide ilmnemisel jääb aga skandaali keskmes olevate poliitikute sõnade uskujaid üha vähemaks. See ei ole enam ainult kahe poliitiku probleem, vaid on ka Reformierakonna ning kogu valitsuse probleem, sest Keit Pentus-Rosimannus on endiselt ministrina ametis.

Hetkel kuum