13. september 2013 kell 3:55

ÄP: Hillar Teder, visa hing

E esti ettevõtjate osalusega firmade börsileminekuid iga päev ei juhtu ja seda rõõmustavam on, kui mõni neist selle sammu julgeb siiski astuda. Kas aga tasub potentsiaalsel investoril kohe rahakoti järele haarata?

Äripäev tunnustab Hillar Tederit selle eest, et ta oma investeeringu eest Ukrainas võitleb ja otsib erinevaid võimalusi oma üsna kõrgelennuliste projektide rahastamiseks. Nimelt on tal uute kaubanduskeskustega, milleks ta praegu lisaraha loodab saada,  Kiievis plaan saavutada 2015. aastal rendituluks 100 miljonit dollarit.Soovitust tema ettevõtte Arricano aktsiate ostmiseks me kohe esimese hooga aga anda ei julge. Esialgu tundub targem veidi oodata ja vaadata, mida aktsia börsil tegema hakkab ning kuidas edenevad Tederi Kiievi kinnisvaraarendusprojektid.

Miks me oleme ettevaatlikud? Ühest küljest pole Arricano seni olnud eriti varmas oma majandusseisu tutvustama. Esimene avalikuks lugemiseks mõeldud aruanne tuli välja koos börsileminekuga ning võimalikul investoril on siiani olnud lihtsalt liiga vähe infot, et üldse midagi otsustada. Teine ja peamine asjaolu on aga see, et Ukraina pole sugugi lihtne turg ja suuri edulugusid pole Eesti ettevõtjatel seal senimaani ette näidata. Näiteks on seal näpud kõrvetanud Armin Karu omanduses Olympic Entertainment Group, kes praegu peab läbirääkimisi Ukraina riigilt kahjutasu saamiseks. Äripäeva Gaselli kongressil meenutas märkis OEG juhatuse esimees Madis Jääger, et üheks valusaimaks õppetunniks oli nende ettevõtte jaoks Ukraina turul toimuv, kui riik otsustas keelata kasiinod ja OEG kaotas selle tõttu 38 miljonit eurot. Tänavu talvel otsustas Merko Ehitus Ukrainas oma tütarfirma likvideerida, lahkumisest sealselt turult on mõelnud ka Nordecon. Üsna kõnekas on ka fakt, et Swedbank otsustas tänavu aprillis Ukrainas oma tegevuse lõpetada.

Kõige selle taustal on Teder koos eestlastest koosneva  meeskonnaga juba aastaid Ukrainas tegutsenud, ehitanud Kiievi kesklinna suurima kaubakeskuse ja ostukeskusi ka teistesse Ukraina linnadesse. Päriselt edulooks Tederi senist tegevust siiski pidada ei saa, kuigi Ukrainast tagasi tõmbuma pole teda seni veel sunnitud. Ent tema tegevuse vastu on korraldatud konkurentide poolt pikette ja tehtud avaldusi poliitikutele. Mullu augustis Teder praktiliselt kaotas vaenuliku ülevõtmise tõttu kontrolli oma Kiievi Sky Malli kaubanduskeskuse üle.

Kindlasti pole lihtne olla välismaine ettevõtja võrdlemisi autoritaarses ja isiklikest suhetest läbipõimunud riigis. Alati ei pruugi olla abi ka peaminister Andrus Ansipi käekõrvale võtmisest ja Ukraina tipp-poliitikute juures visiidil käimisest, nagu tänavu aprillis mõned Eesti ettevõtjad eesotsas Tederiga tegid.

Seega, kas julgel hundil on rind rasvane või hoopis kuule täis, selgub aja jooksul. Visadus ja võimaluste otsimine, kuidas ettevõtja jaoks nii keerulises riigis vastu pidada, väärib aga kindlasti tunnustamist. Kuidas täpsemalt läheb Hillar Tederi kinnisvaraarendustel Ukrainas ja mis plaane ta selles riigis veel peab, saate pikemalt lugeda juba esmaspäevase

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum