22. oktoober 2013 kell 10:04

Suurparteid, vaadake peeglisse

Valimisliitude populaarsus suure valimisaktiivsusega piirkondades näitab, et suured parteid teevad midagi valesti, leiab ajakirjanik Ken Rohelaan. Rahvas ei hooli piisavalt nende välja pakutavatest elu edendamise mõtetest.

Valimisaktiivsus varieerus piirkonniti 45 ja 85 protsendi vahel, alumine piir on selgelt väga madalal. Väike valimisosalus iseloomustas pigem rohkema elanikkonnaga regioone ning suurem aktiivsusega piirkondi, kus valijate arv küündis vaevu tuhandeni. Siinkohal kiitused Alajõe, Lohusuu, Ruhnu, Torgu ja Piirissaare valla poliitikutele, kes suutsid kõnetada oma regiooni valimisealisi, et lausa üle 80 protsendi otsustas kohaliku elu edendamisel kaasa lüüa. Ju seal siis mõistavad kandidaadid ja valijad teineteist.

Suurematest keskustest tõmbasid tähelepanu Tartu ja Pärnu. Tudengilinnas astus "suurte" kandadele kaks seltskonda ja suvepealinnas võidutses praeguse linnaisa nimeline valimisliit.

Erakondadel tasuks nüüd aega võtta peeglisse vaatamiseks ja alustada sügavamat analüüsi oma ringkonna elanike mõistmiseks. Minge probleemi juurteni ning alustage uut valimisperioodi otsast peale. Valija peab kogu nelja-aastase perioodi jooksul mõistma, miks üks või teine kandidaat väärib esindajatööd. Looge usaldusväärne side, leidke pidepunktid. Kui suureneb valijate poliitiline huvi ja kasvab valimisaktiivsus, siis saavad ka kõik ülejäänud efektiivsemalt kodukoha käekäiku edendada.

Autor: Ken Rohelaan, Vilja Kiisler

Hetkel kuum