Birjo Must • 21. november 2014 kell 11:00

Jaapani börs tervitab erakorralisi valimisi

Jaapani peaminister Shinzo Abe  Foto: EPA

Jaapani peaminister Shinzo Abe tegi täna esimesed sammud järgmisel kuul toimuvateks erakorralisteks valimisteks, mis pani sealsete firmade aktsiad rallima.

Nimelt otsustas Abe kuulutada välja erakorralised valimised pärast seda kui selgus, et maailma suuruselt kolmas majandusriik libises kolmandas kvartalis taas langusesse. Languse peamiseks põhjuseks peetakse aprillis läbi viidud järsku maksutõusu.

Sel nädalal teatas Abe, et järjekordne maksutõus lükatakse esialgu edasi tuleva aasta oktoobrisse. Muidu oli riigijuhtide plaan tõsta tänavu 5%-lt 8%-le nihutatud tarbimismaksu aasta alguses veel 10%-le.

See otsus jätab aga 480 parlamendi alamkoja liiget töötuks, kuna uued valimised tuleb korraldada juba 14. detsembril. Kuigi maksutõus oli ülimalt ebapopulaarne otsus, siis on ka opositsioon nõrk. Seetõttu võidab valimised tõenäoliselt ikkagi Abe juhitud Liberaalne Demokraatlik Partei.

„Abe korraldab valimised lihtsalt seetõttu, et tal on selleks võim. Opositsiooniparteides valitseb korratus ja küsitluste järgi püsib tema partei toetus endiselt hea,“ rääkis Meiji Instituudi teadlane Jun Okumura.

Finantsturud tervitavad otsuseid

Ka analüütikute sõnul ostab Abe lihtsalt oma Abenomicsiks tituleeritud poliitikajaoks lisaaega. AMP Capital Investorsi osakonna juhi Shane Oliveri sõnul on ta alati uskunud, et Abenomics töötab juhul kui keskendutakse rahandusele. „Tuleb lõpetada deflatsioon ja kui see on õnnestunud, hakkavad ka Jaapanit vaevavad mured lahustuma,“ sõnas ta.

„Majandusreformidega ei tohi aga liiga tugevalt survestada, sest see võib lõppeda pakkumisele keskendunud majandusega samal ajal kui nõudlus on endiselt nõrk,“ lisas ta.

Jaapani Topix indeks on alates 2012. aastast pea kahekordistunud ning teinud kohalikud investorid pea 1 triljoni dollari võrra rikkamaks. Abe poliitika on muutnud jeeni oluliselt nõrgemaks ja kannustanud omakorda inflatsiooni. Indeks on alates 17. oktoobrist tõusnud 19%, sest Jaapani keskpank lisas juurde rahapoliitikat lõdvendavaid meetmeid. Ka maksutõusu edasilükkamine on investoritele meeltmööda.

Hetkel kuum