Juhan Lang • 6. august 2015 kell 6:54

Merko käive kasvas, kasum langes

Merko Ehitus.  Foto: Raul Mee

Merko Ehituse käive kasvas esimeses poolaastas 116,2 miljonile (+2,2%) ja teise kvartali käive 70,6 (+8,9%) miljonile eurole, kontserni poolaasta puhaskasum kahanes seevastu mullu sama perioodiga võrreldes ligi 45% võrra.

Poolaasta kasum kahanes 2,4 miljonile eurole ja teise kvartali puhaskasum langes enam kui 55%, 1,6 miljonile eurole.

Väljaspool Eestit teenitud ehitusteenuse müügitulude osakaal kasvas esimesel poolaastal 31%ni. Kinnisvaraarenduse müügitulud kasvasid kuue kuuga 57% ning osakaal kontserni müügituludest on 28%.

 „Suutsime suurendada müügitulu nii teise kvartali kui kuue kuu võrdluses, millesse andis olulise panuse järjest aktiivsem kinnisvaraarenduse valdkond ning Läti ja Leedu ehitusteenuse müügitulu kasv,“ märkis Merko juhatuse esimees Andres Trink pressiteate vahendusel. „Samuti on hea meel, et käivitunud on esimene elektriehituse projekt Läti elektriehituse turul, kuhu eelmisel aastal sisenesime, ja lisaks sõlmisime teises kvartalis esimese arvestatava mahuga ehituslepingu Soomes.“

Suuremad töös olevad objektid Eestis:

Hilton Tallinn Park hotell

Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuste rekonstrueerimine

Tallinna trammiliini nr 4 taristu projekteerimine ja rekonstrueerimine

Öpiku Ärihoone projekteerimis- ja ehitustööd

Logistikakeskuse projekteerimis- ja ehitustööd Maardus

Tallinna hoolduslepingutest tulenevad teehoiutööd

Läsna-Kodasoo teelõikude rekonstrueerimine Tallinn-Narva maanteel

Suur-Sõjamäe tänava rekonstrueerimine.

Lätis ja Leedus:

Liepajas kontserdimaja ehitustööd

Dzintaru 36 korterelamute ehitustööd Jurmalas

Riia ja Valmiera kutsekoolide ehitustööd

Magdalēna nami multifunktsionaalse hoone ehitustööd Riias

A. Deglava tänava prügila rekultiveerimise ja ehitustööd Riias

Mežaparksi arenduspiirkonna territooriumi insenertehnilised ettevalmistustööd Riias

ABB kõrgepinge alalisvoolu konverteralajaama üldehitustööd Klaipedas

Allikas: Merko Ehitus

Konkurents on tihe

Tringi sõnul on ettevõtte juhtkond rahul teises kvartalis sõlmitud uute ehituslepingute mahuga Eestis, ent lepingute portfelli hoidmine ja kasvatamine on ehitusettevõtetele suur väljakutse. „Konkurents on jätkuvalt tihe ja turg hinnakeskne, mistõttu võetakse pakkumistel suuri riske,“ põhjendas ta. „Et meie fookuses on projekteerimis- ja ehitusteenuste terviklik pakkumine, on meil hea meel, et enamik viimase kvartali lepingutest on eratellijatega sõlmitud projekteerimis- ja ehituslepingud.“

Ta toonitas, et mitme lepingu puhul jääb reaalne ehitustegevus 2016. aastasse, kuna kõigepealt tuleb teha projekteerimistööd.

Samas ei saa Tringi hinnangul rahule jääda esimese poolaasta kasumlikkusega, mida mõjutas negatiivselt täiendav tulumaksukulu ja arendusprojektide väiksem marginaal, kuna müüdi osa kortereid madalama tootlusega projektides, mis olid käivitatud, et luua eeldusi kapitali tootlikkuse parandamiseks tulevikus. „Eelmise aasta kasumlikkuse saavutamine ei ole lihtne, arvestades, et puuduvad ka eelmise aastaga võrreldavas mahus olevad insenerehitusobjektid,“ lisas Trink.

Teises kvartalis sõlmisid Merko ettevõtted uusi lepinguid kogumahus 98,9 miljonit eurot ning poolaasta lõikes 121,3 miljonit eurot. Mullu samal ajal olid need näitajad vastavalt 21,7 ja 70,3 miljonit eurot. Juuni lõpu seisuga oli kontserni teostamata tööde jääk 217,2 miljonit eurot ehk veidi enam kui mullu samal ajal.

Merko teise kvartali brutomarginaal oli 7,6% ning kasum enne makse 2,7 miljonit eurot. Kuue kuu vastavad näitajad olid 7,7% ja 3,6 miljonit eurot. Puhaskasumit mõjutas ettevõtte teatel aktsionäridele dividende väljamaksega kaasnenud täiendav tulumaksukulu Eestis summas 0,9 miljonit eurot.

Kasv kinnisvaraarenduses

Tringi sõnul on plaanipäraselt kasvanud kinnisvaraarenduse valdkonna müügitulu. Tänavu on ettevõte käivitanud mitu korteriarendusprojekti ning tehakse ettevalmistusi uuteks, sealhulgas koostöös BLRT Grupiga arendatavaks mereäärseks Noblessneri elamukvartaliks. „Meie müügitulemused näitavad, et Baltikumi aktiivse pakkumisega korteriturul on jätkuvalt nõudlust Merko arendatava, ehitatava ja müüdava kvaliteetse elamispinna järele,“ rääkis Trink. „Samas on eeskätt Tallinnas ja Vilniuses uute korterite pakkumine järjest kasvanud, mistõttu jälgime pidevalt turgu ning arvestame võimalusega, et müügiperioodid võivad tulevikus pikeneda. Uutel arendajatel tasuks olla ettevaatlikum.“

Kontsern müüs Baltikumis esimeses poolaastas 168 korterit kogumaksumusega 31,7 miljonit eurot ning teises kvartalis 106 korterit kogumaksumusega 20,9 miljonit eurot (summad käibemaksuta – toim). Kinnisvaraarenduse valdkonna müügitulud on kasvanud 6 kuuga 57%, mida on ettevõtte teatel mõjutanud aruandeperioodil sõlmitud keskmisest eksklusiivsema arendusprojekti korterite müügitehingud.

Ettevõte on tänavu käivitanud Baltikumis kokku 335 korteri ehituse ehk oluliselt enam kui mullu, mil sama ajaga alustati 136 korteri ehitust. 

Merko Ehituse aktsia on aasta algusest Tallinna börsil rallinud 19%, 8,5 eurole.

Hetkel kuum