Mait Kraun • 11. august 2015 kell 14:30

Börsipetturid kantisid raha Eesti pankade kaudu

FBI arreteerimis Vitaly Korchevsky täna tema kodus Philadelphias  Foto: Bloomberg

USA börsil infoeelist kasutanud venelane kasutas ligi 30 miljoni dollari kantimiseks Eesti panku, kirjutab Bloomberg.

Tundub nagu Ameerika edulugu: USAsse saabus ambitsioonikas venelane, kes läks ärikooli ja lõi pärast seda Wall Streetil oma riskifondi. Siis hakkas riskifondi asutanud Vitaly Korchevsky korraldama aga uut tüüpi finantskuritegu.

50-aastane Korchevsky on üks mitmest inimesest, kes arreteeriti täna hommikul kahtlustatuna siseinfo kasutamises börsil. Tema vastu suunatud detailsemad süüdistused avalikustatakse tänase päeva jooksul.

Väidetav skeem ulatus Philadelphia äärelinnast – kus Korchevsky juhtis väikest investeerimisfondi – kuni interneti pimedamate nurkadeni.

Häkkerid pärit Ukrainast või Venemaalt

Ukrainast või Venemaalt pärit häkkerid tungisid mitmetesse arvutisüsteemidesse, mida suurettevõtted kasutasid tundlike andmete – näiteks kvartalitulemuste – edastamiseks. Tänu arvutitest saadud infole teenisid häkkerid ja Korchevsky infoeelist kasutades miljoneid dollareid, ütlesid teemaga kursis olevad inimesed.

Korchevsky hoidis madalat profiili ja kuritegudele miski otseselt ei viitanud. Ta ei olnud finantsringkondades eriti prominantne tegelane.

Pärast Venemaal ülikooli lõpetamist 1995. aastal suundus Korchevsky Regenti ülikooli, kus õppis ärijuhtimist. Varem on teda karistatud vaid liikluseeskirja rikkumise eest.

Suurettevõtete arvutitesse ligipääs on investorite ja ametivõimude jaoks arusaadavatel põhjustel eriti murettekitav.

Raha kantimine käis Eesti pankade kaudu

Tõenäoliselt toimus küberrünnak Ukrainast, võimalik, et ka Venemaalt. Häkkerid said ligipääsu ettevõtetele PRNewswire Association, Marketwired ja Business Wire. Business Wire on ühtlasi ka Warren Buffetti Berkshire Hathaway tütarettevõte, ütlesid asjaga kursis olevad inimesed. Kokku varastati skeemi ajal üle 150 000 pressiteate.

Pärast seda edastati info väidetavalt Korchevskyle ja teistele USAs viibivatele isikutele, kes kasutasid infot suurettevõtete aktsiatega kauplemisel. Näiteks kaubeldi infoeelist kasutades Panera Breadi, Boeingu, Oracle’i, HP ja Caterpillari aktsiatega.

Süüalused kasutasid aktsiate ostmiseks ja müümiseks isiklikke kauplemiskontosid, mille järel kanditi raha Eesti pankade kaudu välismaale, kommenteeris üks asjaga kursis inimene. Kokku teeniti pettusega umbes 30 miljonit dollarit.

Korchevsky arreteeriti tema kodus Glen Millsis, kus ta juhtis NTS Capitali. NTS ei ole dokumente esitanud juba neli aastat ja ei ole teada, kas fond on jätkuvalt töös. Korchevskyle on esitatud süüdistus väärtpaberipettuse ja rahapesu eest.

Hetkel kuum