Rainer Saad • 5. november 2015 kell 10:41

LHV: Merko tulemused ületasid ootusi

LHV vanemanalüütik Joonas Joost.  Foto: Erakogu

Merko Ehituse tulemused ületasid LHV ootusi, ütles panga vanemanalüütik Joonas Joost.

Järgneb Joosti kommentaar.

"Merko III kvartali tulemused jäid samale tasemele võrreldes eelmise aasta III kvartaliga. Kuna me prognoosisime tuntavat käibe ja kasumi langust, siis käesolevad tulemused ületasid meie ootusi.

Tulemused osutusid prognoositust paremaks tänu tugevale ehitusteenuse müügile Lätis ja Leedus (mitmel kvartali alguses lõpetatud ja üle antud suuremahulisel projektil oli käibele prognoositust oluliselt suurem mõju) ning kvartali jooksul müüdud korterite oodatust kõrgemast keskmisest hinnast.

Üldiselt on ehitusturul nii tööde mahu kui ka sellest tulenevalt kasumlikkusega kitsas olnud juba mõnda aega ning ettevõtte juhtkond on sellele ka korduvalt tähelepanu juhtinud. Kuigi praegu on Merko pooleliolevate tööde portfelli maht 193,3 miljonit eurot (aasta tagasi 166,4 miljonit), siis moodustab sellest suure osa üks projekt,milleta oleks lepingute portfelli maht aastatagusest madalam.

2015 aasta esimese 9 kuuga on Merko ehitusteenuse käive Eestis vähenenud 26,5%. Lätis ja Leedus, kus Merko ehitusmaht on Eestiga võrreldes väiksem, on üksikute projektide mõju suurem. Peamiselt tänu mõnele, nüüdseks lõpetatud, suuremahulisemale projektile ongi selle aasta 9 kuu Läti ja Leedu ehitustegevuse käive kasvanud 25,7%. Kuna nimetatud projektid on lõpetatud, siis kogu aasta peale kokku jääb käibe kasv nendelt turgudelt madalamaks.

Eesti ehitusturu nõrkust on Merko leevendanud ka kinnisvara arendustega. 9 kuuga kasvas brutokasum kinnisvara arendusest 16% ning moodustas kolmandiku kogu perioodi jooksul teenitud brutokasumist (aasta tagasi natuke üle veerandi).

IV kvartal on ajalooliselt üks tugevamaid kvartaleid korterite müügis. Ilmselt jääb selle aasta IV kvartalis müüdud korterite arv pisut madalamaks eelmise aasta rekordilisest kvartalimüügist (160 korterit), kuid kvartali alguseks sõlmitud eellepingute arv juba valminud ning aasta lõpus valmivates projektides lubab siiski oodata jooksva aasta kõrgeimat korterite müüki (vähemalt arvuliselt).

Viimasel ajal sagenenud ehitusettevõtete teated uute projektide sõlmimisest ning Euroopa Liidu eelarveliste vahendite oodatav jõudmine turule viitavad, et turg võib tasapisi väljuda madalseisust. Praegu kaupleb Merko aktsia meie õiglase hinnavahemiku lähedal (7,90-8,50 eurot). Kevadel mõjutas aktsia hinda oluliselt ettevõtte dividendide ja aktsiakapitali vähendamise väljamakse otsus."

Hetkel kuum