Juhan Lang • 19. november 2015 kell 9:15

3D-printerite aktsiad künnavad põhja

3D-prinditud käeprotees on vaid üks näide tööstusharu piiramatutest võimalustest.  Foto: EPA

Eksivad need, kes arvavad, et viimastel aastatel pole olnud raha paigutamiseks energiasektorist ja arenevatest turgudest viletsamat kohta. Kui te siiski nii arvate, pole te ilmselt kuulnud 3D-printerite aktsiatest.

„Sel aastal on 3D-printeritesse investeerimine olnud pea sama lõbus kui akuhappe joomine,“ iseloomustas sektorite liidrite aktsiate pidurdamatut langust majandusajakiri Forbes augustis. See võrdlus on vähemalt sama asjakohane ka nüüd, mil ettevõtted on avaldanud värsked kolmanda kvartali tulemused.

Kui veel kümnendi alguses olid USAs tegutsevad sektori liidrid Stratasys (SSYS) ja 3D Systems (DDD) turu vaieldamatud lemmikud ning aktsiad tegid tõelist tähelendu, siis nüüd on kunagisest tõusust järele jäänud vaid riismed ja leidub neid, kelle hinnangul pole hullem veel kaugeltki möödas. Mõlema ettevõtte aktsiad on ainuüksi tänavu kukkunud tublisti üle 70% ning viimased tulemused ei anna lühemas vaates just ülearu kasvulootust. Samuti kuuluvad 3D-printerite sektori aktsiad juba mõnda aega lühikeseksmüüjate ehk langusele panustajate lemmikute hulka.

Analüütikud soovitavad Stratasysi hoida

Kokku soovitab veerandsajast Stratasysi katvast analüütikust 9 ettevõtte aktsiat osta, 13 soovitab aktsiat hoida ja 3 müüa. Aktsiale ostusoovituse andnud, kuid hiljuti hinnasihi 39 dollari pealt 32 dollarile langetanud USA suurpank JPMorgan viitab, et makrokeskkond ja toodete pikenenud müügitsükkel pärsivad endiselt järgmiste kvartalite tulemuste prognoosimist.

Samal ajal püüab ettevõte kärpida kulusid ja kohanduda paremini turuoludega. Analüütikud toovad välja, et aktsia on praegu varasemaga võrreldes küll märkimisväärselt odavam, kuid arvestades kasvu pidurdumist, on madal hind õigustatud. Eeldades, et ettevõte naaseb järgnevatel aastatel uue tootetsükliga 10-15% kasvu juurde, paistab aktsia nende hinnangul pikemas perspektiivis siiski mõnevõrra alahinnatud ning riski-tulu suhe on praeguse hinnataseme juures atraktiivne.

Allikas: JPMorgan 

Varasid hinnatakse alla

Stratasysi käive kukkus läinud kvartalis 17,6%, 167,6 miljonile dollarile ning kahjum kasvas mulluselt 31,3 miljonilt 938 miljonile. Nimelt hindas ettevõte oluliselt alla oma firmaväärtust ehk goodwill'i (ettevõtte immateriaalne aktiva – toim). Juba varem oli Stratasys paari aasta eest 400 miljoni dollari eest soetatud ja tarbijaturule suunatud MakerBoti üksuse firmaväärtusest maha arvestanud 102 miljonit dollarit.

Et väiksemate innovaatiliste firmade üleostmine on sektoris üsna igapäevane, siis pole tegemist sugugi ainsa ettevõttega, mille eest liiga soolast hinda on makstud, ja üsna suurt varade allahindlust võib välja lugeda ka teiste suuremate tootjate aruannetest.

Kõige kurioossem ongi ehk Stratasysi MakerBoti ümber toimuv – üksuse mittemateriaalset väärtust on alla hinnatud juba kolmel korral ning allahindluste kogusumma ületab hinnanguliselt juba oluliselt esialgset ostuhinda. Kuigi Stratasysi kogutulemusi arvestades pole tavatarbijate segment sugugi võtmetähtsusega, peegeldavad korrektuurid siiski seda, et ka juhtkonna usk on ses osas vankuma löönud ning mittemateriaalsete varade ümberhindlusi võib oodata tulevikuski.

Stratasys ostis 100 miljoni eest Eesti idufirma

Mullu 16. septembril allkirjastasid Eesti idufirma GrabCAD ning Stratasys lepingu GrabCADi ostmiseks. Toona hinnati tehingu väärtuseks ligi 100 miljonit dollarit ehk 77 miljonit eurot. Mehaanikainsenere ühendava GrabCADi asutaja ja juht Hardi Meybaum on Äripäevale öelnud, et teed tehinguni aitas sillutada 3D-printerite tootja MakerBoti asutaja ja juht Bren Pettis, kellega Meybaum oli GrabCADi ehitades sõbraks saanud. MakerBoti ostis Stratasys aasta enne GrabCADi tehingut.

Allikas: Äripäev

Tarbijaturg on endiselt õbluke

Hea näite pakub kiirpilk viimasel ajal meedias ilmunud artiklitele. Kui veel mõne aasta eest troonisid ajaleheveergudel investorite edulood sellest, kuidas turuliidrite aktsiatesse paigutatud raha imekiiresti mitmekordistus ning tulevik on kindlalt 3D-printerite päralt, siis nüüd on toon oluliselt muutunud.

Alles hiljuti ilmus ühes maailma juhtivas majandusväljaandes Bloombergis tarbija kogemusele toetuv olemuslugu sellest, kuidas läinud jõuludel lastele kingitud 3D-printer rändas õige pea öökapiks. USAs konsultandina töötav pereema kurtis, et esmane vaimustus sellest, et 799 dollari eest soetatud printeriga saab hakata valmistama mänguasju ja muud tarvilikku, purunes niipea, kui ilmnes, et toode on kapriisne ja vidinate printimine võtab oodatust enam aega. Loo võib kokku võtta kurva tõdemusega – tehnoloogiliselt on lihtsalt veel liiga vara nimetada 3D-printereid massidele suunatud tarbekaubaks.

Sama trendi on täheldanud ka uuringufirma IDTechEx Research, mille teatel väheneb tänavu 3D-printerite müük asjaarmastajate segmendile 18% võrra, 112 miljonile dollarile.

Konkurents tihenemas

Lisaks tarbijaturu langusele valavad õli tulle uudised sellest, et juba tuleval aastal on 3D-printerite turul oodata konkurentsi kasvu, kuna oodata on uusi tulijaid. Neist tuntumad on tehnoloogiahiid Hewlett-Packard ning idufirma Carbon3D. Juba praegu tuleb USA turuliidritel võistelda Euroopa ja Hiina tootjatega, mis pakuvad head kvaliteeti odavama hinnaga.

Kõike seda peegeldavad ilmekalt ka praeguste turuliidrite aktsiakõverad ning mida kvartal edasi, seda lootusetumad tunduvad ka tulemused. Tagatipuks toonitas Stratasysi tegevjuht David Reis kolmanda kvartali tulemusi tutvustades, et olulist rolli on mänginud pahaendeline makrokeskkond, ning ka selles osas pole niipea paranemise märke näha.

Sellegipoolest tuleb meeles pidada, et kunagi investoritesse piiritut optimismi süstinud turu potentsiaal pole vahepeal kuskile kadunud ning selles, et tulevik on 3D-printerite päralt, üldjuhul ei kahelda. Rõivad, ravimid, organid, sõjalennukid ja majad on vaid üksikud näited tööstuse tohututest võimalustest. Sealjuures on 3D-printimine tavatootmisest oluliselt efektiivsem, suures plaanis odavam ning võimaldab kiiresti valmistada ka tehniliselt väga keerulisi detaile.

28 aasta jooksul 3D-printerite sektorit jälginud konsultatsioonifirma Wohlers Associates teatel kasvas 3D-tööstus mullu globaalselt 35,2%, 4,1 miljardile dollarile. 2020. aastaks on sektor nende hinnangul kasvanud juba 21 miljardile dollarile, mis teeks aastaseks kasvumääraks rohkem kui 31%. Küsimus on vaid selles, kes riisub turult koore.

Hetkel kuum