Mait Kraun • 14. detsember 2015 kell 12:15

Uuring: USA aktsiaturu hinnatasemed rekordkõrgel

New Yorgi börs  Foto: EPA

Aktsiaturud on hetkel rohkem ülehinnatud kui 2000. või 2007. aastal, kirjutab MarketWatchi kolumnist Mark Hulbert.

Sellisele järeldusele jõudsid eelmisel nädalal Ned Davis Researchi analüütikud. Nende analüüs ei põhine pelgalt vaid Shilleri kasumi ja hinna suhtel (tsükliliselt kohandatud kasumi ja hinna suhe, mille tegi populaarseks Nobeli preemia võitnud Robert Shiller).

Ned Davise raport keskendub millelegi muule: aktsiate hinna ja kasumi (P/E) ning hinna ja käibe (P/S) suhte mediaanile. Mediaanaktsia on selline aktsia, mis jääb täpselt keskele – pooltel aktsiatel on suhte näitaja kõrgem, pooltel madalam. Mediaanile keskendumine aitab vältida olukorda, kus teatud sektorid (hetkel näiteks energiasektor) andmeid liialt palju moonutavad.

Allpool olev graafik võtab kokku Davise uuringu tulemused. Praegu on New Yorgi börsil kaupleva mediaanaktsia hinna ja kasumi suhe 25,6 – see on arvutatud viimase 12 kuu kasumite järgi. 2007. aasta pullituru (tõusev turg) tipus 2007. aasta oktoobris oli vastav näitaja alla 20. Tehnoloogiamulli tipus 2000. aastal oli näitaja veelgi madalamal.

Sarnased tulemused saadi ka käibe ja kasumi suhete võrdlemisel. S&P 500 indeksi mediaanaktsia hinna ja käibe suhe on praegu 2,16. Vastav näitaja oli 2007. aasta oktoobris aga 1,9 ja 2000. aasta märtsis veelgi madalam. Mediaanaktsia hinna ja käibe suhe on sellel aastal ajaloo kõrgeim.

Davise analüütikud tõdevad, et osaliselt on kõrged hinnatasemed tingitud madala inflatsiooni ja intressimäärade keskkonnast. „Inflatsioon ja intressimäärad on 2014. aasta keskpaigast alates langenud. NYSE Composite'i indeks on aga tolle aja tasemest allpool, mis viitab asjaolule, et hinnatasemed on hakanud aktsiahindu survestama.“

Analüütikute sõnul pole nad USA aktsiaturu suhtes aga üleliia pessimistlikud, sest mitmed lühiajalised indikaatorid on positiivsed.

Mediaanaktsiate käibe ja kasumi võrdlus hindadega  
Hetkel kuum