Mait Kraun • 26. detsember 2015 kell 13:07

Mis aktsiaid soovitab Wall Street osta 2016. aastal?

Analüütikud panustavad ka sellel aastal energiasektorile. Pildil nafta puurtorn Mehhiko lahes.  Foto: EPA

Wall Streeti analüütikud panustavad ka uuel aastal nafta- ja gaasifirmade peale, kirjutab MarketWatch.

Paljudele võib tunduda, et tegemist on eelmise aasta kordusega, arvestades, milliste aktsiate peale analüütikud aasta tagasi panustasid. Neil võib toorainete hindade koha pealt olla lõpuks õigus - see paneks ka sektori aktsiad tõusma. Aga viimaseid arenguid silmas pidades peaksid investorid olema vägagi valivad ja kannatlikud.

Investorid vaatavad lootusrikkalt järgmisse aastasse. Wall Streeti analüütikud seavad hinnasihte tüüpiliselt 12 kuuks – seekord võib see ajaperiood olla liiga lühike, sest nafta hindade taastumine 2014. aasta esimese poole tasemele võib kujuneda tunduvalt pikemaajaliseks.

See aasta ei läinud ennustamine hästi

Jaanuaris ilmus MarketWatchis ka nimekiri kümnest ettevõttest, mille tõusupotentsiaali pidasid analüütikud Standard & Poor’s 500 aktsiaindeksis kõige paremaks. Suurem osa analüütikutest andsid neile aktsiatele ka ostusoovituse.

Siin on see nimekiri uuesti välja toodud:

Soovitused 2015Create your own infographics

Terves nimekirjas on kallinenud vaid üks aktsia – see on kohutav tulemus. Analüütikud tõenäoliselt ei uskunud, et pärast 2014. aasta teises pooles tehtud 47protsendilist langust võiks nafta hind edasi kukkuda. Tagantjärele tarkusena võib välja tuua, et USA naftabuum on tõesti mängureegleid muutnud. OPEC sai sellest enne aru kui Wall Street. Nad on nõus madalaid hindu taluma, et uued konkurendid turult välja süüa.

Suurenev ülepakkumine tähendas, et nafta hinnad on sel aastal kukkunud täiendavad 32 protsenti. USAs langes keskmine bensiinihind alla 2 dollari gallonist (alla poole euro liitrist). Viimati oli bensiin nii odav 2009. aastal.

Mida ennustatakse järgmiseks aastaks?

Analüütikutelt enim ostusoovitusi saanud aktsiate nimekirja kriteeriume on sel aastal veidi karmistatud. Poolte asemel on nüüd vaja, et vähemalt kaks kolmandikku analüütikutest soovitaks aktsiat osta. See tegi nimekirja veidi lühemaks. Lemmikud on jätkuvalt energiasektori aktsiad, vaatamata sellele, et suuri positiivseid arenguid turul toimunud ei ole.

Allpool on välja toodud 10 aktsiat Standard & Poor’s 500 indeksist, millele on ostusoovituse andnud vähemalt kaks kolmandikku analüütikutest. Need on ka järgmise 12 kuu kõige suurema oodatava tootlusega aktsiad. Hinnasihid on välja toodud keskmistena.

Suurima tõusupotentsiaaliga aktsiadCreate your own infographics

Vaatamata Wall Streeti optimismile peaks investori tulevikuplaanid olema pikemad kui 12 kuud, eriti nafta puhul. Seega peaks igaüks enne otsuse langetamist iga ettevõtet ise uurima.

Hetkel kuum