Birjo Must • 14 märts 2016

Nafta hind võib edasi tõusta

Naftatootmine Iraagis.  Foto: Reuters/Scanpix

Naftafutuuride hinnad jäid täna püsima tänavuse kõrgeima taseme lähedal, kuna Rahvusvahelise Energiaagentuuri teatel on hinnapõhi möödas.

USA toornafta WTI barrel maksab 38,13 dollarit ning Põhjamere Brenti nafta barrel 40,18 dollarit.

"Me ei liigu hetkel kummaski suunas," ütles maaklerfirma OM Financial analüütik Stuart Ive MarketWatchile naftafutuuride hinna kohta.

Viimasel ajal on turul toimunud hinnaralli ning Brenti nafta hind on jaanuari lõpu 28 dollari tasemelt tõusnud juba 45%. Hinda on toetanud globaalsed tootmise kärped ja lootus, et suurimate naftatootjate tarned mõnda aega ei kasva.

Möödunud nädala lõpus avalikustatud Rahvusvahelise Energiaagentuuri raportis öeldi, et naftakartell OPEC on vähendanud toodangut 90 000 barreli võrra päevas, kuna Iraagis, Nigeerias ja Araabia Ühendemiraatides esineb tarneprobleeme. Saudi Araabia, Venemaa, Katar ja Venezuela teatasid möödunud kuul, et on nõus tootmise jaanuari tasemel külmutama. Samas on Iraan muutnud olukorra keerulisemaks.

Nädalavahetusel teatas Iraani naftaminister, et riik pole nõus tootmise külmutamisega seni, kuni toodang kasvab 4 miljonile barrelile päevas.

Morgan Stanley analüütikute teatel on aga olukord selline, et WTI nafta hind võib varsti tõusta 45 dollarile.  

Hetkel kuum