Birjo Must • 28. aprill 2016
Jaga lugu:

Jaapani Keskpank viis börsid langusesse

Jaapani Keskpanga juht Haruhiko Kuroda  Foto: Reuters/Scanpix

Täna kukkusid nii globaalsete aktsiate hinnad kui ka Jaapani jeen, kuna Jaapani Keskpanga tegevusetus valmistas paljudele investoritele pettumuse.

Keskpäevaks oli Euroopa peamine aktsiaindeks Stoxx Europe 600 langenud 1,1% ja S&P 500 futuurid viitasid indeksi avanemisele 0,8% miinuses.

Kui Jaapani Nikkei 225 indeks alustas päeva tõusuga, siis lõpetas see ikkagi 3,6%-lise langusega. Jaapani jeen tõusis USA dollari suhtes 3%.

Täna lõppenud koosoleku tulemusena otsustas Jaapani Keskpank jätta peamise hoiuse intressimäära miinus 0,1%-le ja võlakirjade tagasiostu summa 80 triljonile jeenile. See otsus tuli paljudele investoritele üllatusena, sest oodati, et keskpank võtab kasutusele täiendavad abinõusid hindade languse peatamiseks.

"See on suur šokk. Kõik ootasid, et keskpank jätkab stimuleerimisega ja viib intressimäärad veelgi rohkem miinusesse," rääkis Kames Capitali investeeringute juht Mark Peden Wall Street Journalile.

Jeen on sel aastal dollari suhtes tugevnenud üle 11%, mis omakorda lisab survet riigi eksportijatele.

"Tugev jeen on viimane asi, mida Jaapani majandus ja aktsiaturg vajavad," rääkis Peden.

Keskpanga otsus mõjutas kõige enam Jaapani pankade aktsia hindu, mis langesid täna üle 6%.

Eile jättis USA Föderaalreserv intressimäärad samale tasemele ja andis märku, et kavatsevad neid edaspidi tõsta väga ettevaatlikult. See omakorda tõstis USA aktsiate hindu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum