Indrek Mäe • 9. mai 2016 kell 8:00

Hiina turud reageerisid L-kujulise kasvu jutu peale langusega

Shanghai börs oli täna languses  Foto: EPA

Hiina turud alustasid uut nädalat langusega, sest riigi majandus pole valitseva kommunistliku partei teatel oodatud mahus kasvanud ning ka tulevikuväljavaated on kehvad.

Shangai indeks kukkus 2,72 protsenti, 2848,16 punktile, olles seejuures üks regiooni edukamaid. Samal ajal langes näiteks Shenzheni Composite 3,61 protsenti 18 116,68ni.

Turgudel toimuv on vastus anonüümseks jääda soovinud valitsuse esindaja avaldatule, et Hiina majanduskasv on tulevikus L-kujuline - oodatud U- või V- kujulise kasvu asemel. Kui varem loodeti kiiret arengut, siis nüüd kardetakse pigem majanduse stagneerumist.

Analüütikute hinnangul võivad sellised tulevikuväljavaated tähendada, et valitsus kiirendab majandusreforme. „Nende edasine poliitika võib olla rohkem kaootiline,“ ütles Nomura ekspert Yang Zhao MarketWatchile. Lisaks valmistab analüütikutele muret, et Hiina eksport langes aprillis 1,8 protsendi võrra, mis on rohkem, kui isegi majanduskasvu suhtes skeptilised eksperdid olid ennustanud.

Eksperdid on ka hoiatanud, et Hiina ei tohiks oma jahtuvat majandust täiendava finantsvõimenduse abil turgutada. „Juhul, kui finantsvõimendust hästi ei kontrollita, võib see viia sügava finantskriisi ning majanduslanguseni,“ ütles anonüümseks jääda soovinud analüütik.

Aasia turgudest näitas Jaapani Nikkei kerget 0,68 protsendilist tõusu, kuid jeen nõrgenes veidi. Singapuri turud tõusid samuti poole protsendi võrra, samas kui Lõuna-Korea turgu tabas sama suur langus.

Hetkel kuum