Kadi Neemre • 26 august 2016

Janet Yelleni tänane kõne võib turud segi paisata

Foto: EPA

Turgude jaoks võib täna riskiks kujuneda asjaolu, et Föderaalreservi juht Janet Yellen väljendab suuremat valmisolekut intressimäärade tõusuks kui on turgude ootus.

Peale teiste Föderaalreservi tänaste kõnelejate kuulamist usuvad börsimaaklerid, et Yellen võtab sama seisukoha, mille tulemusel võib Fed sellel aastal tõsta intressimäärasid veel kahel korral. Esimene kord võivad intressimäärad tõusta juba septembris.

“Ta võib öelda, et me tahame tõsta intressimäärasid sellel aastal kaks korda ning turgudele oleks see suureks löögiks,” sõnas RBSi strateegia juht John Briggs.

“Tulemuseks on see, et turud reageerivad liiga intensiivselt ning septembrikuine intressimäärade tõus jääb ära.

St. Louisi Fedi president James Bullard märkis, et intressimäärade tõus septembris on võimalik, kuid intressimäärad tõusevad väga aeglaselt.

Atlanta Fedi president Dennis Lockhart aga märkis, et sellel aastal on tõesti võimalik kaks intressimäärade tõusu, kuid suure tõenäosusega tõusevad määrad vaid ühel korral.

Cleveland Fedi president Loretta Mester aga märkis, et ta usub, et majandus hakkab aasta teises pooles taas kasvama.

Turud prognoosivad praegu tõenäosuseks, et septembris tõusevad intressimäärad, 30%; 55% tõenäosust määrade tõusuks prognoositakse aga detsembriks, kinnitas Briggs.

Turud aga ei oota, et Yellen ütleks välja intressimäärade tõusu ajastuse. Kui ta seda tegema peaks, siis järgneks sellele tugev reaktsioon. “Dollar tõuseb. Aktsiad kukuvad ning finantstingimused karmistuvad,” hoiatab Briggs.

See omakorda vähendaks riigivõlakirjade tootlikkust ning avaldaks survet arenevate turgude valuutadele, kullale ning teistele toorainetele.

Paljud strateegi ja ökonomistid aga usuvad, et Yellen jääb oma sõnavõtus tagasihoidlikuks.

 

 

Hetkel kuum