Mait Kraun • 5. september 2016 kell 16:43

Eksperdid: venelaste ja saudide kokkulepe on sisutühi

Nafta puurkaev  Foto: EPA

Eksperdid on Venemaa ja Saudi Araabia sõlmitud naftakokkuleppe osas skeptilised, vahendab CNBC.

Nimelt teatasid riigid, et plaanivad luua töögrupi, mis hakkab turgu jälgima ja teeb ettepanekuid hindade stabiliseerimiseks. See peaks võimaldama tööstuses teha püsivaid investeeringuid, teatas Venemaa uudisteportaal Interfax. Töögrupp kohtub esimest korda järgmisel kuul.

Venemaa naftaminister Aleksander Novak kirjeldas kokkulepet kui „ajaloolist momenti“ OPECi ja sellest väljaspool olevate riikide suhetes. Saudi Araabia on naftakartelli de facto juht ning Venemaa ei ole OPECi liige. Novak ütles, et võimalik on ka tootmismahtude külmutamine.

Hindadele mõju vaid lühiajaline

Tooraineturu strateegid ütlevad, et kokkulepe võiks nafta hindadele mõju avaldada vaid lühemas perspektiivis. Eksperdid nentisid, et tihedam koostöö ja pikaajalisem mõju hindadele on ebatõenäoline.

„Soolapuhumine tootmise külmutamise teemadel ei tähenda midagi,“ ütles Commerzbanki tooraineturugude uuringute juht Eugen Weinberg. „Ei ole võimalustki, et Saudi Araabia ja Venemaa koostööd hakkavad tegema. On selge, et see on tühi jutt, sest tegelik koostöö tegemine on lihtsalt võimatu.“

Pärast avaldust kallines nafta hind järsult üle 3 protsendi. Praeguseks on barrelihind veidi taandunud ning tänane tõus ulatub 1,5 protsendini.

„Pressikonverents toimus ilma, et keegi suuremat initsiatiivi oleks ette võtnud. See näitab jällegi, et naftatootjatele meeldib tühja jutuga turgu kõrgemale rääkida ja tegelikke samme seal taga ei ole,“ ütles SaxoBanki toorainestrateeg Ole Hansen. „Ma arvan, et hinnad hakkavad uuesti langema, sest ootused olid kõrged ja sisulist tulemust siiski ei ole.“

Hetkel kuum