Baltika - põhjast õngitseja võimalus

15. september 2016, 12:30
Baltika Grupi juhatuse esimees Meelis Milder.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160915/BORS/160919862/AR/0/AR-160919862.jpg
Ainult tellijale

Pärast teise kvartali tulemusi on Baltika aktsia rallinud 17% ning LHV Pank andis aktsiale ostusoovituse. Nende uudiste põhjal näib, nagu oleks halvim Baltika jaoks möödas.

Baltika Grupi juhi Meelis Milderi sõnul on nad sel aastal teinud ettevõtte tulemuste kasvatamises edusamme. Tema sõnul on Baltika oma arenguga jõudnud Balti turul etappi, kus suuremat rolli mängib kliendikogemuse loomine. Ka tehakse ettevalmistusi järgmiseks aastaks, et kasvatada müüginumbreid välismaal.

„Baltika kuulub Baltikumi moeäri esiviisikusse. Arvestades meie viie brändi – Monton, Mosaic, Baltman, Ivo Nikkolo ja Bastion - sihtklientuuri, võime sellega rahul olla. Tähtis ei ole võimalikult paljudele midagi müüa, vaid tunda oma tugevusi ja klientide vajadusi ning pakkumist pidevalt paremaks muuta,“ ütles Milder.

Tema sõnul on Baltika oma arenguga jõudnud Balti turul etappi, kus olulist rolli ei mängi mitte uute poodide avamine, vaid suurepärase kliendikogemuse loomine. Näiteks e-kaubanduse suunal on eesmärk pre-shoppingu ja click and collecti võimaluste arendamine, inspireeriva e-keskkonna kujundamine Andmorefashion.com e-poes, samuti kaupade mugav kojutoimetamine. „Tervikliku kliendikogemuse pakkumiseks panustame oma kliendiprogrammi arendamisse ja brändikauplustesse, et pakkuda klientidele veelgi paremat ostukogemust,“ sõnas Milder.

LHV soovitab osta

Augusti keskpaigas avalikustas LHV Pank Baltika kohta käiva analüüsi, milles teatas, et on rõivatootja käekäigu suhtes optimistlik ning soovitab investoritel ettevõtte aktsiat osta.

Baltikal on praegu kolm jaeturgu, Eestis, Lätis ja Leedus, kuid Montoni toodangut võib osta juba ka kolmest Saksamaa Peek & Cloppenburgi poest. Järgmisel aastal peaksid Montoni rõivad tee leidma Austria, Bulgaaria, Tšehhi, Poola, Horvaatia, Ungari ja Rumeenia Peek & Cloppenburgi kauplustesse. „Baltika seisukohast on tegu kindlasti positiivse arenguga,“ kirjutasid LHV analüütikud, kelle arvates on Baltika aktsia õiglane hinnavahemik 0,35-0,40 eurot.

Milderi sõnul võib Montoni jõudmist Saksamaa Peek & Cloppenburgi ketti pidada aasta saavutuseks ning uutele turgudele väljaspool Baltikumi liigutakse eelkõige hulgi- ja frantsiismudeli toel. Milder näeb Montonile Saksamaal suurt kasvupotentsiaali, sest vaid aastaga kasvas Montonit müüvate kaubamajade arv kolmelt 25-le. „2017. aasta ettevalmistused käivad, kuid täpsemalt ei saa plaanidest rääkida enne, kui oleme nendest börsile teatanud,“ ütles ta.

Lisaks tõi LHV analüüsis välja, et kuigi e-kaubanduse osakaal on Baltikal väike, kasvab see kiirelt. Teises kvartalis suurenes see võrreldes eelmise aasta sama ajaga 12%, 0,3 miljoni euroni. E-poes müüs Baltika kaupa 29 riiki.

Milder panustab enda raha Baltikasse

Meelis Milder on firmajuht, kes on nõus ka ise oma raha investeerima Baltika aktsiasse. Eesti Väärtpaberikeskuse andmetel kuulub Milderile 1 013 735 aktsiat ehk 2,48% osalus Baltikas. Viimased ostud tegi ta finantsinspektsiooni andmetel selle aasta juunis, ostes kahel päeval kokku peaaegu 14 000 aktsiat. Hinnaks kujunes 0,252-0,259 eurot aktsia eest.

„Vaadates Baltika aktsia hinna ajalugu, siis vaatamata viimase kuu järsule tõusule, kaupleme endiselt ajalooliselt väga madalal tasemel,“ sõnas Milder. Viie aastaga on Baltika aktsia langenud üle 40%, kolme aastaga üle 50%.

„Samal ajal oleme viimase aasta jooksul oluliselt parandanud oma ärimudeli efektiivsust ja vähendanud meist mittesõltuvaid riske – väljunud Ukraina ja Vene jaeturult,“ lisas Milder.

Milder on tuleviku suhtes optimistlik, öeldes, et juhtimiskulud on kontrolli all ning sihikul Balti jaeturgude ning hulgi- ja frantsiisimüügi kasumlikkus. „Võiks arvata, et tõusuruumi on nii majandusnäitajatele kui aktsia hinnale. Loomulikult on konkurents meie ärisektoris väga suur, aga anname parima, et pakkuda nii suurepärast kliendikogemust meie kolme koduturu ehk Eesti, Läti ja Leedu klientidele kui ka viia andekate Eesti moebrändid läbi hulgi- ja frantsiisipartnerite rahvusvahelistele turgudele,“ sõnas ta.

Kokkuvõte. Baltika aktsia tõus ei pruugi olla järjekordne „surnud kassi põrge“ ehk lühiajaline tõus, mis järgneb pärast krahhi. Kui Baltika tulemused jätkavad paranemist, võib aktsiahinna põhi seljataga olla. Pikaajalisele investorile, kes ostis aktsiaid mõne aasta eest, on praegune seis kindlasti nutune, kuid need, kes õngitsesid põhjast, võivad tootlusega rahul olla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. September 2016, 12:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing