Mait Kraun • 19. oktoober 2016 kell 10:03

Itaalia kriisipanga aktsia tõusis järsult

Monte dei Pasci di Siena peakontor.  Foto: epa

Tõsistes raskustes vaevlev Banca Monte dei Paschi di Seian SpA aktsia hakkas täna kiiresti tõusma, sest Itaalia pank teatas, et plaanib kapitaliseeritust parandada ja müüa hapuks läinud võlad, vahendab Bloomberg.

Panga aktsia kallines pärast uudiseid 10 protsenti. Praeguseks on aktsia veidi taandunud ning tänane tõus ulatub 6,2 protsendini. Sel aastal on ettevõtte aktsia odavnenud üle 80 protsendi.

Monte Paschi juhtkond on analüüsimas laiapõhjalist äriplaani, mis peaks heakskiidu saama 24. oktoobril. Pank jätkab rekapitaliseerimist ning hapuks läinud laenude müümist, teatas ettevõte teisipäeva õhtul.

Tegevjuht Marco Morelli, kes võttis juhtimise üle aasta alguses, tahab investoritelt koguda 5 miljardit eurot. Sellega loodab ta ettevõtte kasumlikkust ja kapitaliseeritust parandada, ütlesid asjaga kursis inimesed. Panga teatel müüvad nad investoritele aktsiaid juba teist korda kolme aasta jooksul. Hapuks läinud laenud, mida plaanitakse maha müüa, ulatuvad aga 28 miljardi euroni.

„Eilne aktsia järsk tõus kinnitab meile, et selle volatiilus on väga suur. Tõenäoliselt on volatiilsus suur ka edaspidi, sest turud ei ole uue äriplaani detaile veel teada saanud,“ ütles ICBPI Milani analüütik Luca Comi. „See on vajalik hinnatasemete leidmisel.“

Laenuandja võttis 2009. aastal kaks korda vastu ka riigiabi. Viimase kahe aasta jooksul on pank kogunud turgudelt 8 miljardit eurot värsket kapitali.

Itaalia pangad on tänavu sattunud investorite põlu alla, sest kardetakse, et pangad ei suuda hapuks läinud laenude ja rangemate kapitalinõuetega toime tulla.

„Praegu on kõige tähtsam Monte Paschi olukord,“ ütles riigi suuruselt kolmanda panga juht Giuseppe Castagna Bloombergile esmaspäeval. „Investorid peavad uude plaani uskuma. See võib kogu Itaalia pangandussektori olukorda parandada.“

Hetkel kuum