Mait Kraun • 10. november 2016 kell 19:42

Trumpi kõne pani vase hinna tõusma

Vask  Foto: EPA

Vase hind on täna kallinenud ligi 4 protsenti ja jõudnud kõrgeima tasemeni alates juulist. Mõned ütlevad, et Donald Trumpi presidentuuri ajal võiks hinnad veelgi tõusta, vahendab CNBC.

Punase metalli hind tõusis ka kolmapäeval, sest Donald Trump rääkis oma võidukõnes infrastruktuuri ülesehitamisest, ütles BK Asset Managementi valuutaturgude strateeg Boris Schlossberg. Ta tõi välja, et vaseturu viimaste kuude trendid viitavad asjaolule, et ülemaailmne tarbimisnõudlus võib kasvama hakata.

„Me teeme oma linnad korda ning ehitame kiirteed, sillad, lennujaamad, koolid ja haiglad uuesti üles. Me ehitame terve oma infrastruktuuri uuesti üles, mis on praegu väga kehvas seisus. Neid tööd läbi viies paneme tööle miljoneid inimesi,“ ütles Trump on võidukõnes.

Schlossberg ütles, et just need sõnad tekitasid investorites elevust ning vase hind hakkas tõusma. Vask on infastruktuuri ülesehitamisel üks tähtsamaid tooraineid.

Sellel nädalal on vase hind tõusnud 8,5 protsenti ja tonn maksab 5413 dollarit.

Infrastruktuuri peale tehtavad kulutused on „asendanud rahapoliitikat majanduse stimuleerimisel,“ ütles Brown Brothers Harrimani valuutastrateeg Marc Chandler.

Tooraine hinnatõus on hästi mõjunud ka kaevandajate aktsiatele. Näiteks Freeport-McMoRani ja Southern Copperi aktsiad tõusid neljapäeval vastavalt 7 ja 10 protsenti.

 

Hetkel kuum