Rainer Saad • 17. november 2016 kell 9:07

Goldman: Trump mõjub majandusele negatiivselt

Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

Goldman Sachsi prognoosi järgi tähendab Trumpi valimine USA presidendiks seda, et ees ootab nõrgem majanduskasv nii Ameerika Ühendriikides kui ka mujal maailmas.

„Lühiajaline efekt on majandusele positiivne, kuna eelarve stiimulpakett annab hoogu USA nõudlusele ning mõjutab seetõttu hästi ka teiste riikide majandusi. Kuid USA majanduse pikaajaline väljavaade on negatiivne, sest kui eelarvekulutused lõppevad, varjutavad majandust teised meetmed – kõrged tariifid, vähenenud immigratsioon ja rangem Föderaalreservi kurss,“ prognoosisid Goldmani analüütikud.

Trump on lubanud, et vähendab immigrantide sissevoolu USAsse ning suurendab kulutusi infrastruktuurile. Ka võib Trump kehtestada teistele riikidele kõrged kaubandustariifid ning välistatud ei ole, et praegune Föderaalreservi juht astub tagasi.

„Prognoosime, et Föderaalreserv tõstab intressimäärasid ning selline rangem kurss survestab Euroopa Keskpanka laiendama enda varade ostmise programmi,“ kirjutasid analüütikud, kelle arvates toob USA intressimäärade tõus kaasa selle, et dollar tugevneb.

„Esialgu ei ole selge, millised saavad Trumpi administratsiooni majanduspoliitilised suunad olema. Börsid on reageerinud Trumpi võidule tõusuga, aga see võib muutuda, kui tulekul on käigud, mis turgudele ei meeldi,“ lisasid analüütikud.

Euroala kohta ütlesid analüütikud, et prognoosivad järgmiseks aastaks 1,4% kasvu. „Euroala tagasihoidlik kasv 2015. ja 2016. aastal tuleneb nõrgast eurost, madalatest nafta hindadest,“ ütlesid nad.

Paraku on aga need mõjud hakanud vähenema ning seetõttu peaks Goldmani arvates keskpank kaaluma varade ostmise programmi laienemist. „Ootame, et Euroopa Keskpank teatab varade ostmise programmi laiendamisest enne 2017. aasta detsembrit,“ prognoosib investeerimispank.

Kesise majanduskasvu jätkumist näheakse ka järgnevateks aastateks. 2018 kasv on Goldmani hinnangul 1,4%, 2019. aastal 1,5% ning 2020. aastal samuti 1,5%.

Brexiti kohta kirjutasid analüütikud, et Suurbritannia majandusel on läinud pärast otsust oodatust paremini. „Kolmanda kvartali SKP kasv võrreldes teise kvartaliga on prognoositavalt 0,5%, samas kui Briti keskpank prognoosib kasvuks ainult 0,1%,“ seisis analüüsis.

Hetkel kuum