Kadi Neemre • 18. november 2016 kell 15:52

Apple otsib võimalusi kolida iPhone'i tootmine USAsse

Apple võib kolida iPhone'i tootmise USAsse  Foto: EPA

Apple kaalub võimalust tuua oma nutitelefoni tootmine üle USA-sse, selgub Nikkei Asian Review raportist.

Apple küsis mõlemalt iPhone’i tootvalt tehaselt, Foxconnilt ja Pegatronilt juunis võimaluse kohta hakata nutitelefone tootma hoopis USAs,” kirjutab Nikkei Asian Review, viidates anonüümetele allikatele.

"Foxconn nõustus ettepanekuga, kuid Pegatron keeldus plaanist seoses kasvavate kuludega,” märgiti raportis.

Apple on juba varasemalt väitnud et iPhone’i tootmise USAsse kolimise peamiseks takistuseks lisaks kuludele on vajalike ekspertide puudumine.Taiwanis asuvad Foxconn ja Pegatron monteerivad iPhone Hiinas.

Värskelt valitud vabariiklasest USA president Donald Trump on üsna häälekalt väljendanud oma arvamust, et USA ettevõtted peaksid ka oma toodangu tootma Ameerikas. “Me paneme Apple’i nende neetud arvuteid ja muid seadmeid ehitama selles ja mitte mõnes teises riigis,” ütles Trump ühes oma kõnedest. Ühtlasi lubas Trump rakendada Hiina toodetele 45% impordimaksu.

Peking aga ei jäänud sugugi vastust võlgu. Hiina valitsus hoiatas, et kui see plaan peaks jõustuma, siis kannatavad ka iPhone’i ja teiste USA toodete müük. “Boeingu tellimused asendatakse Airbusi omadega. USA autode ja iPhone’i müük Hiinas saab suure tagasilöögi ning USA sojaubade ja maisi import peatakse. Hiina võib piirata ka riigi tudengite arvu USAs,” vahendab Global Times’i artikkel.

Apple on Foxconni suurim klient, kuid ettevõtte juht Terry Gou on mures kasvavate tootmiskulude pärast, kirjutatakse Nikkei raportis. Allika sõnul võivad tootmiskulud USAs koguni kahekordistuda.

Analüütikute sõnul on veel raske öelda, mida selline samm tähendaks Apple’i finantsolukorrale, kuid hoiatasid, et kahtlemata on sellel oma mõju.

 

Hetkel kuum