21. november 2016 kell 7:30

Facebook ostab miljardite eest aktsiaid tagasi

Facebooki asutaja Mark Zuckerberg  Foto: EPA

Facebooki juhtkond kinnitas plaani, mille kohaselt ostetakse investoritelt tagasi 6 miljardi dollari eest aktsiaid, vahendab CNN Money.

Aktsiate tagasiostudega alustatase järgmise aasta esimeses kvartalis, selgub USA väärtpaberi- ja börsikomiteele esitatud dokumentidest.

„Ajastus ning tegelik tagasiostude maht sõltuvad mitmest faktorist, näiteks hinnast, üldisest turuseisust ja alternatiivsetest investeerimisvõimalustest,“ kirjutas ettevõte. Facebooki aktsia kallines pärast teadaannet järelturul üle 1 protsendi.

Tavaliselt teevad sellises mahus aktsiate tagasioste vanad ettevõtted, mille kasv aeglustub. Tagasiostud näitavad ettevõtte kvartalitulemusi paremas valguses, sest aktsiate arv väheneb ja selle tõttu tuleb ettevõtte kasum aktsia kohta suurem.

Viimastel aastatel on suuri aktsiate tagasiostuprogramme käivitanud ka Apple, Google ja Microsoft.

Reklaamitulu kasv aeglustub

Facebook on nendest ettevõtetest noorem, aga võib juhtuda, et firma kiirem kasvuaeg on juba seljataga.

Facebooki finantsjuht teatas oktoobris, et ettevõtte reklaamikäibe kasv peaks järgmisel aastal „märkimisväärselt“ aeglustuma.

Facebookil on reklaamiturul väga hästi läinud, sest ettevõte on suutnud mobiilidele ja tahvelarvutitele suunatud reklaamimüüki edukalt suurendada. Praeguseks annavad mobiilireklaamid 84 protsenti Facebooki reklaamitulust. Veel 2012. aasta keskel oli see sisuliselt olematu suurus.

Reklaamitulu kasvu tagas aga see, et Facebook suurendas reklaamide arvu ning tegi neid järjest kallimaks. Nüüd usub ettevõte, et piirid on hakanud viimasega ette tulema.

Hetkel kuum