Mait Kraun • 28. november 2016 kell 8:45

Schiff: mull lõhkeb Trumpi presidentuuri ajal

EuroPacific Capitali tegevjuht Peter Schiff.  Foto: Bloomberg

Pikka aega Föderaalreservi kritiseerinud Peter Schiff on nüüd ette võtnud Donald Trumpi, vahendab CNBC.

Investeerimisfirma Euro Pacific Capitali tegevjuht ütles, et turud on pärast Trumpi võitu küll tõusnud, aga majanduse põhiprobleeme Trump lahendada siiski ei suuda.

Schiff ütles, et Trump oli valijatele meeltmööda, sest lubas makse alandada ja valitsuskulutusi tõsta. Tema poliitikad ei aita aga majandust vaid kahjustavad seda, arvab Schiff.

„Ta ei taha poliitilistel põhjustel tegeleda probleemidega, mis on tegelikult majanduses tähtsad,“ ütles Schiff.

Suurendab kaubanduse puudujääki ja inflatsiooni

Fondijuht prognoosib, et Trumpi majanduspoliitika suurendab USA kaubanduse puudujääki ning inflatsiooni. Neid probleeme peab lahendama hakkama aga Föderaalreserv. See võib tähendada, et keskpank peab intresside tõstmise asemel neid mingil hetkel hoopis uuesti langetama. Kõrgema inflatsiooni keskkonnas on seda aga raske teha.

Trump tahab järsult suurendada infrastruktuurile tehtavaid kulutusi. Lisaks sellele plaanib uus president makse vähendada.

„Me peame tegema veelgi enam kvantitatiivset lõdvendamist (QE),“ ütles Schiff. „Föderaalreserv peab kurssi muutma ja intressimäärasid uuesti vähendama. See aga ei anna meile majanduskasvu, vaid viib inflatsiooni veelgi kõrgemale.“

Schiff usub, et intresside tõstmiseks on nüüd juba liiga hilja ning abi sellest ei ole. Föderaalreserv peab hakkama tegelema kaubanduse puudujäägi järsu tõusu ning võlakirjade intresside kasvuga. Võlakirjaintresside kasvu peatamiseks ongi vaja uut varaostuprogrammi (QE).

Föderaalreservi tehtud vead on põhjustanud aktsia- ja võlakirjaturul mulli, mille lõhkemisele aitab Donald Trumpi presidentuur kaasa, arvab Schiff.

Hetkel kuum