Mait Kraun • 30. november 2016 kell 20:38

Börs: nafta hind tõusis ligi 10 protsenti

New Yorgi börs.  Foto: Bloomberg

Nafta hind tõusis järsult, sest OPECi liikmesriikide naftaministrid jõudsid tootmise kärpimise osas kokkuleppele. Võlakirjade ja aktsiate hinnad aga langesid, vahendab Bloomberg.

Nafta hinnad tegid viimase 9 kuu suurima tõusu, sest naftatootjad jõudsid kokkuleppele ning tootmist kärbitakse. Kokkulepe pani energiasektori aktsiad tõusma, aga see ei olnud piisav, et kogu aktsiaturgu üles viia ning kommunaal- ja tehnoloogiafirmade aktsiad surusid Standard & Poor’s 500 indeksi miinusesse. Dollar taastus, võlakirjade tootlused tõusid ning kulla hind kukkus.

Eile tundus, et turud OPECi kokkuleppe sõlmimisse ei usu. Täna vormistati lepe aga ära ning ebakindlus turgudel vähenes. Investorid keskenduvad nüüd teistele teemadele – näiteks Föderaalreservi rahapoliitikale ja Donald Trumpi majandusplaanile.

ADP Research Institute teatas, et nende hinnangul loodi novembris prognoositust 46 000 töökohta rohkem. Ametlikud andmed avaldatakse reedel. Tõenäosus, et Föderaalreserv detsembris intresse tõstab, kasvab järjest suuremaks.

„Täna saime jälle kinnitust sellele, mida oleme varem näinud – inflatsiooniootused suurenevad,“ ütles investeerimisfirma Boston Advisorsi portfellihaldur James Gaul. „Kui mingeid ootamatuid sündmusi ei toimu, siis surve intresside tõstmiseks kasvab.“

S&P 500 indeks odavnes 0,3 protsenti ja lõpetas päeva 2198 punktil. Kõige paremini läks indeksis energiasektori ettevõtetel. Novembri lõpetas indeks 3,4protsendilise tõusuga, mis on parim kuu alates juulist.

WTI toornafta hind kallines 9,3 protsenti 49,44 dollarini barrelist. Brent lisas 8,8 protsenti ja barrel maksab 50,47 dollarit. Kulla hind kukkus 1,3 protsenti 1172 dollarini untsist, mis on madalaim tase alates veebruarist.

Hetkel kuum