Olavi Teppan • 10. veebruar 2017 kell 15:59

Analüütikud: Le Penil pole euro vastu võimalusi

Prantsusmaa presidendikandidaat Marine Le Pen on kirja pannud 144 valimislubadust.  Foto: Scanpix/Reuters

Olenemata Prantsusmaa tänavuste presidendivalimiste tulemustest ei pea analüütikud tõenäoliseks, et Prantsusmaa euroalast välja astub, vahendab Bloomberg.

Eurovastase Marine Le Peni võimalusi Prantsusmaa presidendivalimiste teises voorus 7. mail võitjaks osutuda ei peeta niikuinii suureks, aga isegi võidu korral ei suudaks Rahvusrinde juht saada juunis parlamendilt toetust, et korraldada eurost loobumise referendumit, väidavad Barclays Plc ja UniCredit SpA analüütikud.

Sellegipoolest ei saa Le Peni võitu välistada ja see tooks kaasa kapitali väljavoolu Prantsusmaalt ja eurotsooni äärealadelt, sealhulgas Itaaliast, leiavad Commerzbank AG analüütikud. Euroopa ühisraha on poliitiliste riskide esilekerkimise tõttu nõrgenenud sel nädalal USA dollari suhtes 1,5 protsenti ning Credit Agricole SA ja Morgan Stanley analüütikud soovitavad klientidel eurot praegu müüa.

„Euroalast väljumine on pikk ja keeruline protsess, mis nõuaks põhiseaduse muudatust,“ kommenteeris Credit Agricole’i strateeg Valentin Marinov uudisteagentuurile Bloomberg. Pank hindab Le Peni võidu tõenäosuseks vastavalt arvamusküsitlustele 35 protsenti.

„Igal juhul on Le Peni parteil äärmiselt vähe šansse parlamendi alamkojas absoluutset enamust saavutada,“ lisab Barclays panga analüütik Francois Cabau, märkides, et kohabitatsiooni ehk kaksikvõimu korral ei saa Le Pen puhtalt oma manifesti järgida.

Hetkel kuum