Rainer Saad • 3. aprill 2017 kell 7:15

Talpseppade fondil järsk langus

Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp usub, et uus börsikriis võib peagi olla ukse taga.  Foto: Andras Kralla

Etalon Varahalduse osaku puhasväärtus kukkus märtsis 31,95%, 0,694 eurole – nii väike pole osaku väärtus veel varem olnud.

Kuukommentaaris kirjutas Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp, et eelmise aasta detsembrist kuni selle aasta märtsini on Etalon Varahaldus panustanud turgude langusele ja volatiilsuse tõusule. Kuu tulemusteks on olnud vastavalt -0,79%; -15,36%; -6,36% ja -31,95%.

„Kuni turgudele ei saabu ei langust ega närvilisust, on plaaniliseks kahjumiks planeeritud -15 kuni -20% kuu kohta. Nelja kuu jooksul optsioonikirjutajate nõrkade kohtade ründamine ei andnud paraku aga oodatud tulemust, sest märtsi alguseks olid optsioonikirjutajad teeninud kasumit tänu turgude erakordsele rahulikkusele ulatuses, mis tegi nad vähem haavatavaks,“ seisis ülevaates.

Kui jaanuaris või veebruaris oleks leidnud aga aset päev, nagu oli 21. märts, kui USA turg langes üle 1%, või nagu 27. märts, kui futuurid olid eelturul ligi 1% miinuses, siis oleks Etalon Varahaldus teeninud ca 3-7 miljonit eurot kasumit ja NAV lennanud 2,7 ja 4,7 euro vahele. Seda aga paraku aset ei leidnud ja märtsi lõpuks on NAV kahanenud 0,6940 euro peale.

Plaan jaotada dividende

Eelmise aasta eest saab ettepanekuks aktsionäride koosolekule jaotada vastavalt varem planeeritud dividendipoliitikale 1 sent A-aktsia kohta dividendiks ja aasta esimeses pooles saadud või saadavad kahjumid seda ettepanekut ei muuda.

Lähikuudel oodatakse riskide avaldumist

„Lähikuudel ootan, et turud mõistaksid mõnda väga paljudest riskidest või et need riskid avalduksid. Näiteks oli mulle üllatus, et turge ei ole siiamaani huvitanud see, et USA võlalimiit oli 30. oktoobrist 2015 kuni 16. märtsini 2017 mitteaktiivne, et mitte segada USA presidendivalimisi,“ kirjutas Talpsepp.

Samuti on tugevalt vastuolus tema arvates võimalus, et üheaegselt on võimalik suurendada USA kaitsekulutusi, suurendada valitsuse kulutusi infrastruktuurile, vähendada makse ja peatada riikliku võla kasv. „Minu arvestuste kohaselt jookseb USA võlg limiiti umbes augusti lõpuks ja see peaks mingisuguse negatiivsuse laine varem või hiljem endaga kaasa tooma. Seega plaanin jätkata samal lainel ja olen valmis võtma varajuhina vastu täiendavaid kaotusi, et ühel hetkel teenida suure kasumi,“ kirjutas Talpsepp.

Paraku on tema sõnul nii, et kui soovitud areng saabub liiga hilja, siis ei saa konkreetne tehingute ahel enam kasumlikult lõppeda. „Samas näen pikka arengute jada, mille tulemusel on võimalik teenida erakordseid kasumeid, aga ka kaotada märkimisväärselt vara. Loodan, et tehingute ahel kinnitab peagi oma potentsiaali,“ lausus ta.

Etalon Varahalduse A-aktsia märkimishind oli 1 euro.

Hetkel kuum