Jürgen Klemm • 16. oktoober 2017 kell 9:30

Barcelona palub armuaega

Iseseisvuse vastased meeleavaldusel.  Foto: EPA

Möödunud nädalal esitas Hispaania keskvalitus Kataloonia valitsusele konkreetse küsimuse: "Kas te kuulutasite välja Kataloonia iseseisvuse?" Tähtajaks selget vastust ei saabunud ja keskvalitsus pole loobunud plaanist tühistada regiooni autonoomia, kirjutab Reuters.

Läinud nädalal kuulutas president Carles Puigdemont Kataloonia regionaalse parlamendi ees välja iseseisvuse. Kuid sisuliselt järgmise lausega võttis ta sammu tagasi ja pani ette täiendavad läbirääkimised.

Seepeale esitas keskvalitsus Madridis arupärimise, kas regionaalne liider kuulutas iseseisvuse välja või mitte. Vastuse tähtajaks esmaspäeva ennelõunal Barcelonast selget vastust ei saabunud.

Twitterisse postitatud pöördumises Puigdemont iseseisvumise küsimust üldse ei puudutanudki. Seevastu paluti oma seisukohtade selgitamiseks kaks kuud lisaaega ning seniks paluti "lõpetada Kataloonias igasugused repressioonid".

Hispaania justiitsminister Rafael Catala teatas, et vastus keskvalitsuse pöördumisele on kehtetu.

Madrid võib peatada regiooni autonoomia

Madrid teatas möödunud nädalal, et kui esmaspäeval peaks saabuma iseseisvuse küsimusele jaatav vastus, siis antakse katalaanidele aega neljapäevani ümber mõtelda.

Vastasel juhul ähvardab keskvalitus võimu ülevõtmise ja regiooni autonoomia tühistamisega. Seda võimaldab Hispaania põhiseaduse 155. artikkel.

“Järgmised kaks kuud on meie eesmärk saavutada dialoog,” kirjutas Puigdemont vastuses ja kutsus keskvalitsust esimesel võimalusel läbirääkimistele.

Hetkel kuum