Äripäev • 13. detsember 2017 kell 6:42

Harju Elekter ostis Rootsi tehnikafirma

Harju Elekter  Foto: Andras Kralla

Harju Elekter ostis eile Rootsi firmalt Tnåa AB müügi- ja tehnolahendusi pakkuva ettevõtte SEBAB AB ning tehnilisi hooneid tootva sõsarettevõtte Grytek AB kõik aktsiad.

Kahe ettevõtte eest maksis Harju Elekter kokku 3,6 miljonit eurot (36,0 miljonit Rootsi krooni), millest 3 miljonit eurot (30,1 mln krooni) tasutakse tehingu jõustumise päeval 8. jaanuaril 2018 ning ülejäänu vastavalt lepingule hiljem.

Soetatud ettevõtted jätkavad esialgu oma nime ja kaubamärgi all Harju Elektri tütarettevõtetena. 

Harju Elekter Grupp on Rootsi turul aktiivselt tegutsenud 2010. aastast, tarnides Rootsi klientidele alajaamu ja tööstusautomaatika lahendusi. Tehingu tulemusena siseneb Eesti börsifirma uutesse turusegmentidesse ning laiendab oma tooteportfelli. Ühtlasi suureneb Harju Elektri võimekus pakkuda oma Rootsi klientidele keerulisemaid insener-tehnilisi täislahendusi, võtmed-kätte projekte ja tugiteenuseid.

SEBABi ja Gryteki juhatuste liikmeteks nimetati Andres Allikmäe, Tiit Atso ja Thomas Andersson, kes jätkab mõlemas ettevõttes tegevdirektorina.

SEBABi mullune müügitulu oli 91 miljonit Rootsi krooni (9 mln eurot), ärikasum 5 miljonit (500 000 eurot) ja puhaskasum 1,6 miljonit krooni (160 000 eurot). SEBAB töötab välja energia tootmiseks ja jaotuseks vajalikke kesk- ja madalpingelahendusi ning tarnib neid infrastruktuuri-, ehitus- ja taastuvenergiasektorile. Ettevõtte peakorter on Malmös, harukontorid Stockholmis, Borlänges jm Rootsis.

Grytek toodab tehasevalmistuses tehnilisi hooneid. Ettevõtete 2016. aasta käive oli kokku 12 miljonit eurot.

Tehingu järel kuuluvad Harju Elekter kontserni järgmised ettevõtted: Harju Elekter AB, SEBAB AB ja Grytek AB Rootsis, AS Harju Elekter, AS Harju Elekter Elektrotehnika, AS Harju Elekter Teletehnika ja Energo Veritas OÜ (81%) Eestis, Satmatic Oy, Finnkumu Oy, Telesilta Oy ja Harju Elekter Kiinteistöt Oy Soomes ning Rifas UAB ja Automatikos Iranga UAB (67%) Leedus. Lisaks on ASil Harju Elekter finantsinvesteeringud Läti elektriseadmete müügifirmas SIA Energokomplekss (14%) ja Eesti idufirmas Skeleton Technologies Group OÜ (10%).

Harju Elekter Grupi Eesti, Soome ja Leedu tehastes töötab enam kui 600 spetsialisti ning Kontserni 9 kuu müügitulu oli 74 miljonit eurot. Harju Elektri aktsiad on noteeritud Nasdaq Tallinna Börsil.

Hetkel kuum