Lauri Teder • 24. august 2018 kell 16:00

Valitsuskomisjoni arvates ei tohiks Norra riigifond naftaaktsiad müüa

Naftaplatvorm Põhjameres  Foto: Scanpix / Reuters

Norra valitsuse määratud komisjoni arvates ei tohiks riigi 1 triljoni dollarise väärtusega fond hüljata oma naftafirmade aktsiatele toetuvat investeerimisstrateegiat.

Reedel avaldatud aruandes tõdes kolmeliikmeline komisjon, et fossiilkütuste tootjate eemaldamine fondi portfellist vähendaks kas selle tootlust või sunniks fondi otsima riskantsemaid investeeringuid, et turu keskmisega sammu pidada, vahendab Bloomberg. Komisjoni esimehe, majandusteadlase Oystein Thogerseni hinnangul püsiks nõudlus musta kulla järgi kõrgel ka juhul, kui riigid kütuste tootmist ja kasutamist maakera keskmise temperatuuri tõusu pidurdamiseks oluliselt vähendaksid.

Järgmisena asub asja vaagima Norra rahandusministeerium, mis võtab arvesse nii aruandes esitatud seisukoha kui riigifondi juhtide arvamuse ja avaliku arutelu käigus tekkivad argumendid. Hiljem jõuab küsimus ka parlamendi arutelude sekka.

Norra hiidfond teatas nafta- ja gaasitootjate väärtpaberite müümise plaanist möödunud novembris, tuues põhjuseks vajaduse kärpida põhjamaa sõltuvust toornaftast. Tollal tõi riigi keskpanga asejuht Egil Matsen näiteks välja, et kuna umbes viiendik Norra majandustoodangust pärineb nafta- ja gaasitööstusest, siis peaks fond olema omakorda vähem sõltuv nende toorainete hinnakõikumisest. Ettepaneku jõustumise korral läheks müüki 40 miljardi dollari väärtuses mitmete suurfirmade, sh Exxon Mobili, Royal Dutch Shelli ja Chevroni väärtpabereid.

Norra riiklik pensionifond, millele kuulub nüüdseks lausa 1,5% maailma aktsiatest, asutati 1990. aastal. Selle algne eesmärk oli investeerida naftasektorist pärinevat maksutulu ja Statoilist saadud dividende.

Hetkel kuum