Rait Kondor • 3. september 2018 kell 19:13

Türgi keskpank lubab inflatsiooni pidurdamiseks meetmeid tarvitusele võtta

Rahavahetuspunkt Istanbulis 29. augustil 2018.  Foto: Sedat Suna/EPA-EFE

Türgi keskpank vihjas esmaspäeval, et astub samme, et võidelda inflatsiooni vastu, mis on tõusnud peaaegu 15 aasta kõrgeimale tasemele, vahendab Reuters.

Kespanga kommentaarid tulevad kui ettevalmistusena 13. septembril toimuvale keskpanga koosolekule, kus keskpanga rahapoliitika komitee liikmed peavad arutama, kuidas hakkama saada kõrgenenud inflatsiooniväljavaadetega seoses hiljutise valuutakriisiga. Käesoleval aastal on Türgi liir USA dollari vastu nõrgenenud 40%, mis on esmatarbekaupade hinnad üles viinud ning on ohuks majandusele tervikuna.

Türgi ametlik statistika näitas, et augustis tõusis aastane inflatsioon 17,9 %-ni, mis ületas analüütikute varasemaid prognoose ning jõudis tasemele, millist viimati nähti 2003. aasta lõpus.

Kuigi keskpank teatas kohe pärast inflatsiooninumbri avalikustamist, et kohendab vajadusel rahapoliitikat, et toetada hindade stabiilsust, siis investorite jaoks on peamine küsimus, kas keskpank on võimeline intressimäära piisvalt tõstma, et inflatsiooniga võidelda. Juulis jättis keskpank intressimäärad muutmata, mis oli turuosalistele üllatuseks ning mis saatis liiri kursi edasisele langusele.

Viimati tõstis Türgi keskpank intressimäärasid juunis, kui tõstis oma 1-nädalase intressimäära intressi 1,25 protsendipunkti võrra 17,75%-ni.

Türgi Istanbuli aktsiaindeks kerkis täna 1,4% ning ka Türgi liir täna veidi tugevnes peale keskpanga rahustavat sõnumit. Päeva kokkuvõttes langes liir dollari vastu siiski 1% 6,61 liiri tasemele dollarist.

Hetkel kuum