Äripäev • 29. august 2018 kell 7:17

Peeter Koppel: Türki veel vara investeerida

Peeter Koppel  Foto: Erik Prozes

Viimase paarikümne aasta ajaloost leidub näiteid katki tehtud majandustest. Kõige ilmekam ja samas inimlikult kõige traagilisem on Venezuela, mille majanduse languse tagajärjel jõudis riiki 82 700% inflatsioon, mis viis 90% riigi elanikkonnast vaesuspiirist allapoole, kirjutab Peeter Koppel.

Ajaliselt vahetum näide on aga Türgi, mille olukord võib olla meie jaoks palju rohkem kui õpetlik, jätkab SEB privaatpanganduse strateeg Koppel panga uudiskirjas. 

Reaalmajanduse mõistes ei saa kahtlustki olla – Türgi majandus liigub väga tõsise surutise suunas ning riigi finantssektor saab sellest kõvasti haiget. See omakorda tekitab vajaduse võtta midagi ette riigi tasandil, sest pankade halvaks läinud laenud võivad viia alla finantssüsteemi tervikuna.

Olukorda süvendavad Türgi finantsturud on aasta algusest olnud vabalanguses väliste mõjurite tõttu, kuid peamiselt siiski seetõttu, et riigi praeguste majanduspoliitika ohjajate käitumise puhul ei ole enam võimalik kasutada isegi sõnapaari „kaootliline improvisatsioon“.

Seega võib öelda, et olukord riigis on majanduse mõistes morn ning paranemisest saab rääkima hakata alles siis, kui lisaks väga odavale valuutale ja fundamentaalsete mõõdikute järgi odavatele varade hindadele on järele tulnud ka (reaal)intressimäärad, ning selle kõigega kaasneb arusaam, et päris nii ei saa asju ajada.

Seni, kuni kaks viimast eeldust pole täidetud, on Türki investeerimiseks minu hinnangul - vaatamata fundamentaalselt odavatele varade hindadele - veel liiga vara.

Hetkel kuum