Lauri Teder • 24 oktoober 2018
Foto: Scanpix / AFP

Edukad katsed panid Soome ravimifirma aktsia rallima

Meditsiinifirma Orioni aktsia tegi kolmapäeval tubli hüppe pärast firma teadet, et ettevõtte välja töötatud eesnäärmevähi vastane ravim näitas hiljutisel uuringul häid tulemusi.

Orioni pressiteate kohaselt pidurdas ettevõtte ravim uuringul märkimisväärselt eesnäärmevähi metastaseerumist. Nn kolmanda faasi kliinilise uuringu edukalt läbinud ravim darolutamiid on töötatud välja koostöös Saksa ravimihiiu Bayeriga, mis on katnud ka põhiosa senistest kuludest. 2014. aastal sõlmitud lepingu kohaselt on Bayeril õigus müüa darolutamiidi sisaldavaid tooteid rahvusvaheliselt, Orionile kuulub aga pool ravimi müügiõigustest Euroopas. Lisaks teenib Soome firma vastavalt 45 miljonit, 20 miljonit ja 8 miljonit eurot USAs, Euroopas ja Jaapanis tehtavate esmaste müükide pealt. Edaspidi jääb Orioni osa darolutamiidi tulust 20% juurde, millele lisandub tootmise eest saadav tasu.

Soome ravimifirma juhi Christer Nordstedti sõnul esineb 70% eesnäärmevähi põdejatest just haiguse metastaseeruv vorm, mille pidurdamiseks ei piisa sageli hormoonteraapiast. Samal põhjusel plaanivad Orion ja Bayer eeldatavalt 2022. aastaks uurida darolutamiidi mõju ka patsientide puhul, kelle vähivorm hormoonravile ei allu.

Orioni A-aktsia kallines Helsingi börsil kolmapäeval 10,9% ning B-aktsia 9,72%. USA agrokeemiafirma Monsanto omandamise järel püsivalt odavnenud Bayeri väärtpaberi väärtus kahanes samal ajal 1,44%.

Hetkel kuum